SAKIZ YUTUNCA NE OLUR?

Mutlaka herkez sakız yutmuştur değil mi? yetişkin dönemlerde olmasada çocuklukta kesinlikle sakız yutmuşuzdur. Toplumda ağızdan ağıza dolanan ve günümüzde yaygınlaşan sakız yuttum zararı var mı? diye sorular dolanmaktadır. Peki sakız yutmak zararlı mı? işte bu sorulara uzmanların açıklamalarından toplamış olduğumu bilgilerle cevap vereceğim.
SAKIZ YUTUNCA NE OLUR?

Sakız yutunca ne olur?

Evet uzmanlar sakız yutmanın herhangi bir zararı olmadığını açıklamaktalar fakat yutulan sakızın büyüklüğü çok önemli eğer yutmuş olduğunuz sakız büyükse mide borusuna giremez ve tehlikeli olabilir. Küçük sakızlarda sorun olmadığı dışkı yoluyla atıldığı söylenmektedir.

Sakız diğer gıdalar gibi mide de diğer gıdalargibi emilmeden ince bağırsakta kalır. Buda demektirki büyük sakız yutmak tehlikeli evet küçük sakız yutarsanız sakız midede emilmeden aynı şekilde ince bağırsağa gider ve dışkı yoluyla atılır.

Her ne kadar sakız yutmak zararlı olmasa da yutulan sakızın nefes borusuna kaçabilir. Nefes borusuna kaçması sonucu ortaya boğulma riski çıkarmaktadır. Uzmanların önerileri ise sakızı yutmak yerine çöpe atılması gerektiği yönündedir.

Yorumlar