MİDE AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Midemiz her yediğimizi kaldıracak durumda olmayabilir. Çeşitli nedenler mide ağrısına yol açabilir fakat yediğimize, içtiğimize mutlaka dikkat etmeliyiz. Mide ağrısına iyi gelen yiyecekleri tüketerek ağrılardan kurtulabilir en azında hafifletebilirsiniz.

Hafif gıdalar mideyi yormaz örneğin tost, ekmek, muz, pilav, haşlanmış tavuk ve patates tüketerek midenizi yormadan beslenme ihtiyacını giderebilirsiniz. Az yağlı olması mideyi zorlamayacaktır. Yemek yerken dikkat etmeniz bir noktada yiyecekleri  yavaş ve çiğneyerek yemektir.
MİDE AĞRISINA NE İYİ GELİR?
Sıvı tüketimi oldukca önemlidir mide ağrısını hafifletmek için vücudun ihtiyacı kadar bol bol su içilmesi gerekir. Çünkü susuz kalan vücut halsiz kalır ve mide bulantısı ortaya çıkar.

Lifli gıdalar tüketin örneğin esmer pirinç, buğday kepeği, kepekli ekmek, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir ve rafine tahıllar gibi lifli gıdalar kabızlığa iyi geldiği için bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Birde yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir ve taze meyve tüketiminide unutmayalım.

Gıda tüketirken az yağlı olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü yağlı gıdalar sağlık açısından zararlı olduğu gibi mideyede zarar vermektedir.

D vitamini içeren fermente süt ürünleri tüketebiliriz çünkü fermente süt ürünleri probiyotik içerdiği için mideyi koruma altına alır. Örneğin yoğur ve kefir tüketebilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelen bir yöntemde öğütülmüş keten tohumunu yoğurtla karıştırarak tüketmektir ayrıca salatalarınızada karıştıracağınız keten tohumu kabızlığın neden olduğu mide ağrısı ve şişliklerine iyi gelir.

Zencefil çayı içerekte mide ağrısını hafifletebilirsiniz. Zencefil çayının bir özelliğide mide asitini dengelemesidir.

Yorumlar

  1. Bazen çok şiddetli mide ağrıları yaşıyorum. Bu önerilerinizi dikkate alacağım

    YanıtlaSil

Yorum Gönder