AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR? AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Neredeyse tüm insanların ortak problemlerinden biri olan ağız kokusu çok ciddi kişisel sorunlara yol açabilmektedir. Öyle ki bazı insanlar tarafından bu kişilerin dışlanması bile gerçekleşebilir. Bu nedenle ağız kokusunun nedeninin bilinmesi kadar tedavi yöntemlerinin de bilinmesi önem arz eder. Ağız kokusu neden olur sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımızda nasıl giderilebileceğini de anlattık. 

AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

Halk arasında ağız kokusu, tıp alanında halitosis diye adlandırdığımız bu problem bir hastalık olarak görülemez. Ancak bu durum bazı hastalıkların belirteci görevinde olabilir. Bu nedenle çeşitleri ve neden olduğu çok iyi bilinmelidir. Ağız kokusunun türleri olarak iki grupta inceleyebiliriz.

PATOLOJİK AĞIZ KOKUSU

Kendi içinde 3 gruba ayrılan patolojik ağız kokusu gerçek halitosis olarak da adlandırılabilir. Bu kokular çoğu zaman kişiye kendini kabul ettirir ve bu kişi kokunun varlığıyla yaşayabilir. Patolojik ağız kokusunun üç çeşidi:
AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR? AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?
•    1. Tür Ağız Kokusu: Bu ağız kokusu genellike kişiye kendini kabul ettirir. Bu kişi bir diş hekimine gözükür ve bu doktorun önerisi ile tedaviye başlanır.

•    2. Tür Ağız Kokusu: Bu kokuyu kişi fark etmeyebilir. Bu nedenle kendisi değil de yakınında bulunan insanların fark etmeleriyle diş hekimine başvurabilir.

•    3. Tür Ağız Kokusu: Bu tür ağız kokusunu ne hasta kendisi tespit eder ne de yakınındaki insanlar. Bu durum bir varsayımdan ibarettir. Genellike bu kişilerin tamamına yakını diş hekimlerine gözükürler.

FİZYOLOJİK AĞIZ KOKUSU

Bu ağız kokuları geçicidir ve tedavi gerektirmez. Örnek olarak sarımsak yiyen birinin ağzının kokmasını gösterebiliriz. Bir müddet sonra bu koku ya kişinin kendi müdahalesi ile ya da kendiliğinden geçecektir. Bir başka örnek olarak da her insanın sabah kalktığında dilinde biriken bakterilerin sebep olduğu kokuyu gösterebiliriz. Bu diş fırçalaması veya bir sakız çiğneyerek yok edilebilir. Bu nedenle tedavi gerektirmeyen, kendiliğinden geçen ağız kokuları olarak adlandırabiliriz.

AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ

•    Şeker hastalığının neden olmasıyla gelişebilir.
•    Böbrek yetmezliği sonucunda ağız kokusu görülebilir.
•    Karaciğer yetmezliği ağız kokusuna neden olabilir.
•    Aç olma durumu ağı kokusuna sebebiyet verebilir.
•    Yapılan diyetler ağız kokusunun bir diğer nedeni olabilir.
•    Oruç tutmak ağız kokusuna davetiye çıkarabilir.
•    Ağzın kuruması ağız kokusunun en bilindik başka bir sebebidir.
•    Akciğer ve sinüs enfeksiyonu ağız kokusuna neden olur.

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ağız kokusu problemi yaşayan birçok insan bu soruna çare arar. Bu nedenle ağız kokusu nasıl tedavi edilir sorusuna sahip olan kişiler yazımızın devamını okumalıdır zira onları yakından ilgilendiren ilginç ve kesin çözümler maddeler halinde verilmiştir.

•    Ağız ve Diş Bakımı: Dişlerde oluşan çürükler, neden oldukları bakteriler ağız kokusu oluşturabilir. Bu nedenle bir diş hekiminin tavsiyesi ile ağız bakımınızı yapmanız önemli oranda ağız kokusunu giderecektir. Düzenli olarak dişlerinizi fırlamanız ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

•    Protez diş kullanımı: Halk arasında takma diş olarak adlandırılan protezler bazı durumlarda damak ile diş arasında yiyecek artığının sıkışmasına neden olabiliyor. Bu durum kişilerce fark edilemeyebilir ve ağız kokusu oluşabilir. O nedenle protez sahibi olanlar mutlaka temizliğine özen göstermelidir.

•    Su: Sağlığımıza olan yararları ile bilinen su ağız kokusunu gidermede en bilindik yöntemlerden biridir. Günlük olarak bir insanın tüketmesi gereken su miktarı 8 bardağa eşittir. Bu miktarın bir günde tüketilmesi ağız kurumasına karşı etkili olacaktır ve ağız kokusu problemi ortadan kalkacaktır.

•    Beslenme: Yediğiniz yemekleri çok hızlı bir şekilde, iyice çiğnemeden yutmayın. Yenilen yemeğin yeterince çiğnenmesi ağızda kalacak olan besin miktarının oranını büyük ölçekte azaltır. Bu durum olası bir ağız kokusunun oluşumunu engeller.

•    Sigara: Sigara tüketmek ağız kuruluğuna sebebiyet verir. Böylece sigara içen kişilerde çok kötü bir ağız kokusu oluşur. Sigarayı bırakmak ve hiç sigara içmemek ağız kokusunun oluşumuna engel olacaktır.

•    Diş İpi: Diş ipi kullanmak ağız ve diş bakımı açısından oldukça önemlidir. Fırçanın büyüklüğü ve uzun olması bazı noktalara erişimi kısıtlamaktadır. Bu nedenle diş ipi fırçanın ulaşamadığı noktalardaki besin kalıntılarının temizlenmesine yardımcı olur. Bu sayede hiçbir ağız kokusu oluşmaz.

•    Sakız Çiğnemek ağız kokusunu giderir: En başta örnek verdiğimiz gibi sabah bir kişi kalktığında ağzında biriken bakterilerin neden olduğu kokuyu ve kuruluğu hissedebilir. Bu durum gece uyku esnasında tükürük salgılanmamasından kaynaklanmaktadır. Tükürüğün önemi böylece daha iyi anlaşılabilir. Tükürük ağız kokusu ile başa çıkar. Bu nedenle tükürüğün artması için sakız çiğnemek oldukça etkili bir iş olacaktır ve ağız kokusunun engellenmesi bu sayede sağlanacaktır.

Yorumlar