AKRABA EVLİLİĞİ NEDİR? SAKINCALARI NELERDİR?

Akraba evliliği geçmişten günümüze birçok soruna neden olan, yeni doğacak bebeklerin gelişimini etkileyen kötü bir evlilik çeşididir. Akraba evliliği nedir sorusuna en güzel yanıtı kendi kanından olan iki farklı cinsin evliliği olarak tanımladığımızı söyleyerek verebiliriz. Akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir sorusunun cevabını ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Akraba evliliğini, aynı soy ağacına mensup olan, kan bağı olarak uzak da olsa bir bağı bulunan iki farklı cinsin evliliği olarak tanımalayabiliriz. Ülkemizin %20'sine kadar yayılan bu durum beraberinde çok ciddi sorunlar da getirebilmektedir.

Akrabalarımızı nasıl ki 1. derece yakın ve 2. derece yakın diye ayırıyorsak yapılan evlilikleri de bu şekilde ayırabiliriz. Bunlara 1. derece yakın ile yapılan evlilik ve 2. derece yakın ile yapılan evlilik demekteyiz. 1. derece yakınlığın ne anlama geldiğini sanıyorum ki herkes bilir. Amca kızı/oğlu, teyze kızı/oğlu, dayı kızı/oğlu, hala kızı/oğlu ile yapılan evlilikler 1. dereceden akraba evliliklerine girmektedir.
AKRABA EVLİLİĞİ NEDİR? SAKINCALARI NELERDİR?
2. dereceden akraba evliliklerine ise daha uzak bağı olanların yaptığı evlilikleri örnek gösterebiliriz. Bu evliliklerde engelli bebek doğma olasılığı oldukça yüksektir. Ancak bu durum doğacak her çocuğun engelli olacağı anlamını taşımamaktadır.

Bildiğiniz gibi yeni doğan bir bebek genlerini anne ve babasından alır. Babadan aktarılan genler ve anneden verilen genler anne karnında oluşan bebeğe aktarılır. Burada akraba evlilikleri söz konusu olduğunda bu genlerden bir kısmının bozuk olması veya bebeğe aktarılmaması doğacak çocuğun engelli olmasına neden olabilir. Akraba evlilikleri bu noktada oldukça önem taşımaktadır. Çünkü akraba evliliği yapan kişilerin genleri bir noktada ortaktır ve aynıdır. Bebeğe aktarılan anne ve babanın genleri aynı olduğu için bebeğin özürlü doğma ihtimali yükselir. Aynı zamanda aynı genlerin aktarımı sonucu yeni doğan bebekte çok ciddi hastalıklar baş gösterebilir. Bunlara şeker hastalığını, kalp yetmezliğini, zeka geriliğini, kan hastalıklarını veya vücutta oluşan bozuklukları örnek gösterebiliriz.

Anne ve babadan bozuk olarak bebeğe aktarılan genler doğacak bebeğin tüm yaşamını mahvedebilir. Hatta bu çocuk ileriki dönemlerinde hayatını özel eğitimlerde geçirebilir. Bu noktada hem anne baba maddi ve manevi açıdan, hem de çocuk manevi bakımdan çok zor zamanlar yaşar. Hayatının büyük bir bölümü eksik olan bebek yaşamını bir tekerlekli sandalye üzerinde geçirebilir. Zeka geriliği çeken bir bebek ileriki dönemlerde kendine söylenenleri bile anlamayabilir. Hatta ve hatta hiçbir zaman eğitim almayabilir. Hayatının sonuna kadar başkalarına muhtaç halde yaşayabilir. Kalp yetmezliği sorunu olan çocuklar ise çok kısa zamanda ölebilir. Bu durum tamamen akraba evliliğinden kaynaklanır. Bu nedenle akraba evlilikleri kesinlikle sakıncalıdır. Uzmanlar sürekli olarak akraba evlilikleri hakkında halkı bilinçlendirmektedir.

Akraba evliliği sonucu oluşan bebeklerde yukarıda bahsettiğimiz gibi ciddi sorunlar görülebiliyor. Hatta bazı durumlarda akraba evliliğinin sakıncaları olarak eksik bir vücut parçası ile bebek dünyaya gelebiliyor. Bu nedenle önemi çok büyük olan, kesinlikle sakıncalı bir durum olan akraba evliliği yapılmamalıdır.

Yorumlar