AYAK KOKUSU NASIL GİDERİLİR? AYAK KOKUSUNA EVDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Ayak kokusu çoğu insanın ortak problemi olan, kişilerde öz güven sorunu yaşatan, bazıları tarafından dışlanmasına neden olan bir problemdir. Bizde bu soruna çare olabilmek adına, sizlerden gelen ayak kokusu nasıl geçer? soruna cevap vermek için bu yazımızı yazıyoruz. Ayak kokusuna evde çözüm önerileri vererek kalıcı olarak yok etmenizi sağlıyoruz. İşte o altın değerini taşıyan bilgiler...

•    Karbonatlı Su: Ayak kokusunun nedenlerinden biri olan terleme, ayaklarımızda bulunan bakterilerin üremesiyle birlikte dayanılmaz bir hal alabilir. Karbonatlı su ayaklarımızdaki teri söküp alırken aynı zamanda biriken bakterileri de temizler. Böylelikle ayak kokusuna neden olan hiçbir etmen ortada kalmaz. Bunun için :

Ilık suya, bir fincanın yarısı kadar kabartma tozuna ve ayaklarınızı içine sokabileceğiniz bir kaba ihtiyacınız vardır. Bu üç malzeme ile birlikte çok etkili bir bakım gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için; öncelikle ılık suyu, ayaklarınızı sokmak için kullanacağınız kabın içerisine boşaltın. Daha sonra yarım fincan kabartma tozunu bu suya ekleyin. Ardından ayaklarınızı kabın içerisine sokun ve 20 dakika kadar bekletin. 20 dakika sonra ayaklarınızı güzelce kurulayıp temizleyin. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta ise ayaklarınızın ıslak kalması durumunda bakterilerin tekrar üreme gibi bir huyu olduğudur. Buna sebebiyet vermemek için çok iyi bir kurulama işlemi yapmanız gerekmektedir.
AYAK KOKUSU NASIL GİDERİLİR? AYAK KOKUSUNA EVDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
•    Sirke İle Ayak Bakımı: Sirke bildiğiniz gibi asidik özelliği ile çok iyi bir yakıcı maddedir. Bu sirkeyi su ile birlikte karıştırdığınızda çok güzel bir bakım ürünü oluşturmuş olabilirsiniz. Bunun için:
Yarım fincen üzüm veya elma sirkesi, ayaklarınızı sokmak için bir kap, 10 bardak sıcak su, 4 damla kekik yağı gereklidir. Bunu hazırlamak için öncelikle büyük bir kaba 10 bardak sıcak suyu dökün. Ardından yarım fincan üzüm ya da elma sirkesini kabın içerisine ekleyin. 4 damla kekik yağını da ekledikten sonra bu kabın içerisine ayaklarınızı sokun. 20 dakika kadar bekletin ve daha sonra çok iyi bir kurulama, temizleme işi yapın.

•    Zencefil Kürü İle Ayak Bakımı: Ayaklarda bulunan eklem ağrılarına bile iyi geldiği söylenen zencefil aynı zamanda ayak kokusuna da iyi gelmektedir. Daha önceki yazılarımızda zencefil ile evde ayak detoksu nasıl yapılır anlatmıştık. Burada da aynı işleve sahip olan zencefil ayakların üzerinde oluşan terlemeyi ve bakterileri yok etme görevi görür. Bunun için:
Zencefili güzelce ezin. Hamur kıvamını yakalayana kadar ezme işine devam edin. Daha sonra bu ezilen zencefili bir parça bezin içerisine güzelce sarın. Her gün veya iki günde bir yapılan banyodan sonra ayaklarınıza sürün. Bunun için birde gece yatmadan önce kullanabilirsiniz. Oldukça etkili bir çözüm olacaktır.

•    Şap Tozu İle Ayak Kokusunu Yok Edin: Şap ayak kokusuna oldukça etkili olmaktadır. Bunun için:

1 kaşık şap tozuna ve 2 bardak sıcak suya ihtiyacınız vardır. 2 bardak sıcak suyu bir kaba boşaltın ve içerisine şap tozunu ekleyin. Daha sonra bu ile ayaklarınızı yıkayın. Etkisini kesinlikle göreceksiniz.

•    Ayak kokusuna evde çözüm önerileri olarak anlatacağımız bir diğer yöntem ise esansiyel yağıdır. Bu yağ lavanta özüne sahiptir. Lavanta esansiyel yağı ile ayak kokunuzu giderebilirsiniz. Bunun için:
1 Adet büyükce bir kap, bu kabı dolduracak kadar sıcak su ve 5 damla lavanta esansiyel yağı gereklidir. Hazırlaması ise oldukça basittir. Bir leğeni sıcak su ile doldurun ve içerisine 5 damla lavanta esansiyel yağını ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımın içerisine ayaklarınızı sokun ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ayaklarınızı güzelce temizleyip kurulayın. Etkisi birkaç seanstan sonra kesinlikle gösterecektir.

Anlattığımız ayak kokusuna evde bakım önerileri ile sizler de kendiniz kolaylıkla ayak kokusunu giderebilirsiniz. Ayak kokusu nasıl giderilir sorusunu cevaplamaya çalıştığımız bu yazımız ile sizlere faydalı olabildiysek ne mutlu bize.

Yorumlar