BALIK PULU DERİ HASTALIĞI NEDİR?

Halk arasında yaygın ismi balık pulu deri hastalığı olan iktiyozis kalıtsal cilt hastalığıdır. Genellikle evcil hayvan ve insanlarda görülmektedir. Balık pulu deri hastalığına benzer hastalıkların ismide zamanla iktiyozis olarak anılmıştır. Adını büyük ihtimal deride balık puluna benzer görünüm oluşmasından almıştır. Ne kadar kalıtsal bir hastalık olursa olsun ailesinde bu hastalığa yakalanan kişilerin olmaması iktiyozis oluşmayacağı anlamına gelmez.

(İktiyozis) balık pulu deri hastalığı nedir?

Kalıtsal cilt hastalığıdır hastanın derisi balık puluna benzer hal aldığı için halk arasında ve yunanca Ichth, kelimesininde anlamı balık pulu derisi olduğu için ismi burdan gelmektedir. Bu hastalık kalıtsal olduğu için doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilir. Balık pulu deri hastalığı şiddetli olabilmekte daha çok şiddetli olanlar doğumdan sonra görülmektedir.
BALIK PULU DERİ HASTALIĞI NEDİR?

İktiyozis hastalığının nedenleri

Tek nedene bağlı olmayıp çeşit hastalıklara bağlı ve ailede daha önce iktiyozis geçiren aynı gene sahip kişilerin olması gibi bir çok sebebi bulunmaktadır. Ailede olmayabilirde böbrek yetmezliği, kanser ve tiroid hastalıklarıda balık pulunun oluşmasına neden olmaktadır. Bilimsel açıklaması derideki üst katmanda fazla aşırı ve kronik protein birikmesidir. Daha çok gençlerde iyileşir gibi görünsede zamanla tekrar kendini belli edebilen deri hastalığıdır.


İktiyozis hastalığının belirtileri

Hastanın cildinde kaşıntı, cilt kuruluğu ve ciltte kalınlaşma gibi belirti göstersede daha çok adından da anlaşıldığı gibi ciltte poligon şeklini alan pullar, kahverengi, gri ya da beyaz bullanma ve kafa derisindeki pullanmalar en belirgin belirtileri diyebiliriz.

İktiyozis hastalığının tedavisi var mı?

Şuan balık pulu deri hastalığının kalıcı bir tedavisi halen bulunamamıştır yapılan tedaviler belirtileri en aza indirmeye yönelik geçici tedavi yöntemleridir.

Günümüde tıp ilerlesede bazı hastalıkların kalıcı tedavisi halen bulunamamıştır. Temennimiz ilerki zamanlarda balık pulu hastalığı gibi tedavisi bulunamayan diğer hastalıkların tedavisi bulunur.

Yorumlar