ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Alternatif tıp yöntemi olarak kullanılan çörek otu, son derece faydalı olmakla birlikte, dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Özellikle ülkemizde yaygın kullanım alanının olması onun özelliklerinin oldukça fazla olmasına dayanır. Çörek otunun faydaları nelerdir diye soruyorsanız yazımızı okumanızı ve bilgilenmenizi tavsiye ederiz. Çörek otu faydası ile ünlüdür ve çok eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Çörek otunun faydası nelerdir?

ÇÖREK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Avrupa, Amerika, Asya ve daha birçok kıtada yaygın kullanım alanı bulması, çörek otunun faydaları bakımından zengin olduğunun göstergesidir. Özellikle Avrupa Kıtası'nda bulunan çoğu ülkede uzmanların önerisi olan çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Günlük olarak tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından duyurulmaktadır. Çörek otu nerede yetişir? diye soruyorsanız şöyle açıklayalım: Afrika'nın kuzeyi, Hindistan, Avrupa, Amerika ve ülkemiz çörek otunun yetişme alanlarıdır.
ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?
Çörek otunun boyu 20 cm ile 40 cm arasında değişirken hemen her ilde yetişme alanı bulmaktadır. Çörek otu bu bitkinin tohumudur ve oldukça sağlıklıdır. Bu nedenle sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır. Öyle ki çörek otunu hamur işlerinin üzerinde sıklıkla görebilirsiniz. Kullanım alanı oldukça geniştir.

Çörek otunun bünyesinde bulunan bitki proteini, bitkisel yağ ve karbonhidrat onun besleyici özelliklerini belirlemektedir. Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan çörek otu birçok rahatsızlığa ve probleme çok iyi gelmektedir. Omega yağ asitleri bakımından zengindir ki bünyesinde Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini bol bol bulundurur. Bünyesinde; sodyum, fosfor, demir gibi besin değerlerini bulundurmaktadır. Bundan dolayı günlük demir ihtiyacınızı karşılamak için ve kalsiyum ihtiyacınızı gidermek için günde 1 avuç tüketebilirsiniz. Çörek otu B2 ve B12 vitaminlerinden ziyade A vitaminini de barındırır. Bu özelliğinden dolayı gözlere dost bir tutumu vardır. Magnezyum ve bakır da çörek otunda bulunan diğer elementlerdir.

Çörek otu neye iyi gelir? diye soruyorsanız sizlere yararlı olduğu hastalıkları liste halinde sıralayalım:

I.    Bağışıklık sistemimize çok iyi gelen çörek otu kesinlikle günlük olarak tüketilmelidir.

II.    Vücut bünyesinde hakim olan mikroplar çörek otu ile beden dışına atılabilir.

III.    Anti - bakteriyel bir özelliği bulunur. Bakteri düşmanı olduğunu söyleyebiliriz.

IV.    Solunum yolu rahatsızlıklarından olan nezle, grip gibi hastalıklar çörek otu ile tedavi edilebilir.

V.    Yine solunum yolu rahatsızlığı olan astım bronşit çörek otu ile tedavi edilebilir. Bunun için yardımcı olacak bal ile karıştırılıp tüketilmesi de önerilmektedir.

VI.    Vücudun direncini artıran ve olduğunuzdan daha dinç göstermesine fayda sağlayan bir yapısı bulunduğu için özellikle spor yapanların tüketmesi önerilmektedir.

VII.    Kanser türlerinden olan meme, rahim ve prostat kanserlerine çok iyi geldiği tespit edilmiştir.

VIII.    Yine bir kanser türü olan kolon kanserine karşı savaşan etkisi vardır.

IX.    Diyabet hastası olanlara önerilen çörek otu şekeri dengeleyerek daha sağlıklı bir hayat yaşamalarına yardımcı olmaktadır.

X.    İlkbahar aylarında dökülen polenlere alerjisi bulunanların kullanması gereken bit bitkidir. Polen alerjisine karşı son derece etkilidir.

XI.    Mide hastalıklarına sahip olanlar kesinlikle tüketmelidir. Mideyi rahatlatan bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

XII.    Kötü kolesterolü düşüren ve kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olan bir yapısı vardır.

XIII.    Diş eti iltihaplanmasına karşı son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz.

XIV.    Basura karşı olan düşmancıl tavrı sizleri daha da rahatlatacak ve sorununuzu giderecektir.

Çörek otunun yararları hakkında bilgi vermeye çalıştığımız yazımızda çörek otu neye iyi gelir? sorusuna da cevap vermiş olduk. Çörek otu faydaları ile ünlü bir bitki olduğu için kesinlikle kullanmanız gerekmektedir. Çörek otu faydası ile sizlere dost bir tutum sergileyecektir. Çörek otunun kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız sayfamız üzerinde arama yapabilir ve istediğiniz bilgilere erişebilirsiniz.

Yorumlar