DANSİTE NEDİR? YÜKSEKLİĞİ VE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

İdrar yoğunluğunu su ile kıyaslamamıza olanak sağlayan dansite nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Eğer sizler de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

DANSİTE NE İŞE YARAR?

Dansite, idrar tahlillerinde okunur ve bizlere idrar yoğunluğunu su ile kıyaslayıp bilgiler verir. Dansite aynı zamanda SG kısaltmasıyla da okunabilmekte ve kullanılabilmektedir. Eğer SG nedir diye bir soruyla karşılaşacak olursanız bunun Dansite olduğunu bilmelisiniz.

Dansite sayesinde tıp alanında, birçok konuda fikir sahibi olabilmekteyiz. Öyle ki bunlardan biri de böbreklerin üreyi ne kadar ciddi derecede sulandırdığıdır. Bu bilgiyi dansite sayesinde öğrenebilmekteyiz.

Bu neticeden sonra bir kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarı sonuç ve rapor olarak çıkarılabilir.
DANSİTE NEDİR? YÜKSEKLİĞİ VE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?
Böbreklerin en önemli görevlerinden biri olan süzme işlevi bu esnada sınanmış olur.
Dansite ile diyabet, kalp yetmezliği ve idrar yollarında oluşan iltihabın teşhisi yapılabilir ve erken tedaviye başlanabilir.

Dansite 1020 ve Dansite 1030 nedir? diyorsanız, bu sayıların değer yüksekliğini ve düşüklüğünü ifade ettiğini bilmeniz gerekmektedir.

DANSİTE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

Bildiğiniz gibi bir insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı en fazla 10 su bardağıdır. Her şeyin fazlası zarar olabildiği gibi suyu 10 su bardağından fazla tüketmek de zarara yol açabilir. Dansite düşüklüğü ise suyun yeterince tüketildiğini gösterir. Ancak normal değerleri olan 1.002'nin altına düşen dansite değeri çok ciddi seviyede su tüketildiğini gösterir. Yani dansite düşüklüğü şu demektir: Bir insan ne kadar fazla su tüketirse dansite değeri o kadar fazla düşür. Eğer normal değer olan 1.002'nin altına düşülürse ciddi sorunlar baş gösterebilir.

Dansite düşüklüğü birçok soruna bağlı olarak görülebilir. Bunlardan en çok bilinenler şunlardır:

•    Çok fazla su ve sıvı tüketmek

•    Böbrek sorunları

•    Şekersiz diyabet

•    Kötü tansiyonun çok fazla yüksek olması

DANSİTE YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Dansite yüksekliği, dansite düşüklüğü ile aynı mantığa sahip olup, ters orantıda işler. Dansite yüksekliği vücuda yeteri miktarda su girmediğini gösterir. Normal değer olan 1.020'nin altına düşmesi vücudun çok fazla susuz kaldığını gösterir ve ciddi sorunlar görülebilir. Dansite yüksekliği gereken suyun vücuda girmediğini, bu neticede oluşan rahatsızlıkları belirleyebilir. Dansite değeri yükseldikçe sıvı kaybının daha fazla olduğu anlamına gelmektedir.

Dansite yüksekliği birçok probleme bağlı olarak ortaya çıkabilir. Peki dansite yüksekliği neden olur diyorsanız sizleri daha fazla meraklandırmamak adına gerekli olan listeyi verelim:

•    İdrarda Glukoz bulunması dansite değerini yükseltebilir.

•    Vücudun aşırı fazla su kaybetmesi dansite değerini yükseltir.

•    Kalp yetmezliği gibi problemler SG değerini çok fazla yükseltebilir.

•    Hipovolemik Şok dansite değerini yükselten bir diğer etmendir.

•    İdrar yollarında oluşan iltihaplanmalar dansite yüksekliğine sebebiyet verebilir.

•    Böbrek damarlarının daralarak tıkanacak noktaya gelmesi dansite değerini yükseltebilir.

Dansite değeri neden yükselir? ve Dansite değeri neden düşer? sorularına cevaplar vermeye çalıştık. Bu konumuzda sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Unutmayalım ki; Vücudumuz için günlük gerekli olan suyun miktarı 2 litredir. 2 litre su yaklaşık olarak 8 su bardağı etmektedir. Bu miktarın altına düşmemeye ve çok fazla üstüne çıkmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Yorumlar