DENİZ SUYUNUN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Yaz aylarının en büyük ferahlama kaynaklarından biri olan deniz sadece bir eğlence ve serinleme aracı değildir. Aynı zamanda vücudumuz üzerinde son derece önemli etkileri bulunan bir araç görevindedir. Deniz suyunun faydaları hakkında birçok yazı yayınlanmış ve birçok araştırma yapılmış olabilir ancak hiç biri bu yazı kadar detay içermemektedir. İşte deniz suyu neye iyi gelir sorusunun cevabı...

DENİZ SUYUNUN YARARLARI

Deniz suyunun yararları nelerdir diyenler için hazırladığımız bu yazımızda son derece ilginç ve bir o kadar önemli bilgilere değineceğiz. Deniz suyunun saça etkisi hakkında da son derece önemli tespitleri yazımızın devamında bulma imkanına sahipsiniz.

Deniz suyunun içerdiği birçok şifa özelliği çoğu hastalıkta, çok uzun dönemlerden beri alternatif tıp olarak kullanılmaktaydı. Deniz suyu, özellikle vücut için son derece gerekli olan vitaminleri, tuz gibi önemli mineralleri bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda eser elementler ve amino asitler de deniz suyunda bulunan diğer özellikler ve bileşenlerdir. Tabii bazı etkenler deniz suyunu kirleterek onun bu özelliklerine zarar vermektedir. Uzmanlar bu konuda ise atıklar ile doldurulmuş olan, pislik içinde bulunan denizin bölümlerinde değil de, daha temiz ve pak olan bölümlerinde yüzülmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Çok ilginçtir ki; deniz suyu hakkında yapılan araştırmaya göre insan kanına en yakın sıvı olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle küçüklerin deniz suyundan bolca faydalanmaları gerektiği vurgulanmaktadır.
DENİZ SUYUNUN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?
Deniz suyu bünyesinde klorür, sülfat, magnezyum klorür, karbonat, kalsiyum karbonat, magnezyum klorür bulunmaktadır. Bu özellikleri ile doğal şifa olarak nitelendirilmektedir.

Deniz suyu vücut üzerinde bulunan yaralara ve berelere çok iyi gelmektedir. Bu neticeye derin araştırmalar sonucunda varılmıştır. Aynı zamanda isilik, tahriş, alerji, yara gibi deri rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Egzema ve sedef hastalıklarına çok iyi geldiği belirlenmiştir. Deniz suyu faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda deniz suyunun saça etkisi oldukça önemlidir. Saç diplerini güçlendirerek daha sağlıklı ve gür olmasını sağlamaktadır. Deniz suyu; vücutta bulunan zehirli maddelerin uzaklaştırılmasına, saç sağlığına, ölü hücrelerin atılmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, parazitlerin, mikropların, bakterilerin vücuttan atılmasına, kandaki oksijen seviyesinin çok yüksek tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bu kadar şifalı özellikleri varken onu doğal şifa olarak nitelendirmemek gerçekten yanlış olurdu.

Deniz suyu bağışıklık sistemine çok iyi gelmektedir. Vücudun direncini artırarak daha güçlü ve sağlam olmanıza yardımcı olur. Sivilceli ve siyah noktalı ciltlerin daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlar. Kan dolaşımını artırır. Saçlara olan etkisi ile de ün salmıştır. Deniz suyunun saça faydaları son derece etkilidir. Kepeklenmeyi durduru ve yağlanmayı önler. Deniz suyu ayrıca vücudunuzun ağrıyan bir yerine çok iyi gelir. Mantar oluşum riskini en aza indirir.

Deniz suyunun şizofreni gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Ancak şizofreni hastaları sudan korkabilirler veya rahatsız olabilirler. Bu durumda korkuları ile yüzleşmeleri gerekecektir. Aynı zamanda diğer psikolojik rahatsızlıklara, depresyona, aşırı sinirliliğe, ruhsal sağlıksızlığa da iyi gelen deniz suyu hayatımız için son derece önemlidir.

Deniz suyunda, yukarıda da söylediğimiz gibi magnezyum, lityum ve brom gibi maddeler bulunur. Bu maddelerin beyinsel sorunlara çok iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle diyebiliriz ki; deniz suyu beyin sağlığına çok iyi gelmektedir. Beyinsel gelişen problemler deniz suyu ile giderilebilir.

Deniz suyunun zararları yok denecek kadar azdır. Doğal şifa olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır.

Yorumlar