DEPRESYONA İYİ GELEN YİYECEKLER

Çoğu kişinin ortak problemlerinden biri olan depresyone gerçekten ciddi sorunlara yol açabiliyor. Kişilerin ruh hallerini etkisi altına alan, psikolojik bozukluk yaratan bir rahatsızlık olmasıyla biliniyor. Depresyonda bulunan bir kişide sürekli olarak hüzün, ağlama, mutsuzluk duyma, bir şeyden dolayı umutsuzluğa kapılma gibi durumlar bu rahatsızlığın belirtileri olabiliyor. Peki bu sorunun doğal yollar ile bir çaresi yok mu? Depresyona iyi gelen yiyecekler ile bu sorunun cevabını vermek istiyoruz.

DEPRESYONA İYİ GELEN BESİNLER

 Depresyon sorununa iyi gelen yiyecekler nelerdir sorusunu cevaplayacağımız bu bölümde aynı zamanda çok ilginç bilgiler de bulabilirsiniz. İşte depresyona etkili olan yiyecekler...
DEPRESYONA İYİ GELEN YİYECEKLER
•    BALIK: Listemizin ilk sırasında balık bulunmaktadır. Balığın beyne olan etkilerini sanıyorum ki herkes biliyordur. İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde depresyona sorununa iyi gelmektedir. Yapılan tüm araştırmalar bu sonuca işaret etmektedir. Bu balıklardan sizlere önerebileceklerimiz ise: Somon, ton balığı ve uskumru ilk sıraları çekmektedirler.

•    MEYVE: Listemizde depresyona iyi gelen besinlerden meyveler ile devam ediyoruz. Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olan meyveler depresyona oldukça iyi gelmektedir. Özellikle lif oranı yüksek olan meyveler depresyonun neden olduğu belirtileri azaltmaktadır. Bu meyvelere örnek olarak: Çilek, muz ve kavunu gösterebiliriz. Depresyona iyi gelen meyveler bakımından bu üçü ilk sıraları almaktadır.

•    SEBZE: Depresyona sorununa iyi gelen besinler listesinde sırada sebzelere var. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin depresyona çok iyi geldiği bilinmektedir. İçerdikleri yüksek lif, antioksidan ve vitamin ile depresyona belirtilerini azaltabilirler. Bu sebzelere örnek olarak: Domates, brokoli ve brüksel lahanasını gösterebiliriz. Bu üç sebze depresyona iyi gelen sebzeler bakımından en etkili olanlarının arasında yer almaktadır.

•    B VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER: Depresyona iyi gelen yiyecekler listesinde sıra bol miktarda B vitamini içeren diğer yiyecekler vardır. Özellikle balık gibi B vitami bakımından zengin olan besinler buralara dahildir. Bunu zaten listemizin ilk sırasında vurgulamıştık. B6 vitamininin duygusal değişimlere çok etkili geldiği kesin olarak kanıtlanmıştır. B6 vitamini içeren besinlere ise: Patates, muz, biftek, ıspanak, ayçekirdeği ve nohutu örnek gösterebiliriz.

•    E VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER: Listemizin son sırasında bünyesinde bol bol E vitamini barındıran besinler bulunmaktadır. E vitamini yapılan araştırmalara göre depresyon sorununa çok iyi gelmektedir. Bu nedenle bol bol E vitamini tüketmemiz gerekmektedir. E vitamini içeren besinlere örnek verecek olursak: Badem, aspir yağı, fıstık ezmesi, ıspanak, brokoli ve ayçekirdeğini belirtebiliriz. Bu besinleri günlük olarak düzenli ve yeteri derecede tüketmek depresyon sorununa oldukça etkili gelecektir.

 DEPRESYONA İYİ GELMEYEN YİYECEKLER

•    ALKOL: Alkol depresyona iyi gelmeyen yiyecekler listesinde ilk sırada bulunuyor. Bu içki merkezi sinir sistemine çok ciddi zararlar verebilir ve kronik depresyona neden olabilir. Alkol depresyon sonrası sıkça başvurulan, tedavi yöntemi sanılan bir çeşit depresyon artırıcı içkidir. Alkol tüketmek sanılanın aksine depresyon belirtilerini daha da ileri seviyelere taşıyabilir.

•    ŞEKER: Aşırı derecede şeker içeren besinler depresyona oldukça kötü etkiler yapabilir. Özellikle kadınların üzüntü, mutsuzluk gibi durumlarda sıkça başvurduğu ve aşırı tükettikleri çikolatalar ilk başta bir rahatlama hissi uyandırabilir ancak bu durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Şekerli gıdalar depresyona hiç iyi gelmez, aksine çok ciddi olumsuz etkiler yaratabilir.

Yorumlar