DOMATESİN FAYDALARI NELERDİR?

Sofralarımızın ve diyet listelerimizin ayrılmaz bir parçası olan domates sağlığımıza olan yararları ile rekorlar kırıyor. Öyle ki içerisinde barındırdığı vitaminler, mineraller ve daha birçok bileşenler aynı zamanda cilt sağlığına da iyi gelmektedir. Domatesin faydaları cilt sağlığı ile de sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda içerdiği besin değerleri ile zayıflamaya da yardımcı oluyor. İşte domatesin sağlığa yararları...

Domates kalbimize ve damar sağlığımıza çok iyi gelmektedir. Bünyesinde barındırdığı yüksek antioksidan değerleri ile kalbimize dost bir yaklaşım sergilemektedir. Aynı zamanda E ve C vitamini barındırması vücutta bulunan serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı savaş veriyor. Çok iyi bir kanser önleyici etkisi bulunan domates sağlığımız açısından günlük olarak tüketmemiz gereken besinlerin arasında bulunuyor.
DOMATESİN FAYDALARI NELERDİR?
Domates üzerine yapılan araştırmalarda görülüyor ki bu sebze kötü kolesterol ile de mücadele veriyor. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı oluyor.

Domates için yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bir diğer veri ise trombosit oranını düzenleyerek damar tıkanıklığını önlediği bilgisidir. Bu açıdan domatesi günlük olarak tüketmek oldukça yarar sağlıyor.

Domates son zamanlarda bilim insanlarına konu olan bir besindir. Öyle ki bu araştırmalar kemik sağlığı açısından domatesin çok faydalı olduğunu belirtiyor. İçerdiği antioksidan ve yüksek likopen oranıyla kemik erimesi gibi hastalıkların önünü kesmektedir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi domates kanser ile mücadele eden bir sebzedir. Yapılan son inceleme ve araştırmalara göre domates erkeklerde prostat kanseri oranını düşürmektedir. Öyle ki içerisinde bulunan alfa-tomatin bileşeni prostat kanserine neden olan zararlı yapıları ve hücreleri yok ediyor. Böylelikle kanser açısından risk taşıyan herhangi bir madde vücuttan uzaklaştırılmış ve yok edilmiş oluyor.

Domatesin yararları bakımından söyleyebileceğimiz bir diğer etkisi zayıflama konusunda metabolizmaya yardımcı olmasıdır. Vücuda alınan kalori oranını dengelerken eksin olan vitamin ve minerallerin takviyesini de yapmaktadır. Böylece zayıflama açısından tüketebileceğiniz en etkili besinlerden biri olmuş oluyor. Diyet listelerinde adından sıkça söz ettiren domates büyük bir kesimin zevkle tükettiği sebzeler arasındadır.

Domates içerisinde bulundurduğu A vitamini sayesinde göz sağlığımıza da iyi gelmektedir. Ancak bunun için sek olarak suyunun tüketilmesi gerekmektedir. Günlük bir bardak domates suyu ihtiyacımız olan A vitamininin %20'lik bir kısmını karşılamaktadır. Göz sağlığı açısından oldukça etkili ve önemlidir.

Domatesin faydaları olarak yukarıda da söylediğimiz gibi cilt sağlığını koruması ve canlandırması herhangi bir kozmetik ürününden daha fazla etki yapmaktadır. Domatesin cilt için gerekli olan C vitaminini bol bol içermesi bu etkinin başlıca nedenleri arasındadır. Domates suyunun hiçbir katkı maddesi olmadan günlük olarak bir bardak tüketilmesi %75 kadar C vitamini ihtiyacımızın karşılanmasını sağlamaktadır.

Cilt sağlığında en çok hanımların şikayet ettiği yaşlanma etkileri domates ile etkisiz bir hale getirilebilmektedir. İçerdiği antioksidan ile yaşlanma etkilerini ortadan kaldırarak cildin daha esnek ve sağlıklı görünmesine katkı sağlamaktadır.

Domates, bayanların en hassas olduğu konulardan biri olan saç sağlığına da iyi gelmektedir. Domatesin bünyesinde bol miktarda bulunan A vitamini saç köklerini güçlendirmeye ve saçların daha gür görünmesine fayda sağlamaktadır. A vitamininin yararları domatesin diğer özellikleri ile birleşince ortaya eşsiz bir etki çıkarmaktadır.

Domatesin yakıcı ve parçalayıcı bir etkisi olduğu için safra ve böbrek taşlarına karşı ciddi bir tutumu bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre çekirdeksiz domates tüketenlerin böbreklerinde ve safralarında taş oluşma riskinin diğer insanlara göre daha az olduğunu göstermiştir. Bu nedenle büyük ağrılara sebep olan bu taşların oluşmaması adına günlük olarak çekirdeksiz domates tüketmek oldukça önemlidir.

Domatesin yararları bunlarla da sınırlı değildir. Domates eklem ağrılarına faydalı olmaktadır. Eklem iltihabı sonucunda oluşan ağrılar domates ile en aza indirgenebilir. Bu etki bünyesinde bulunan ve iltihap önleyici özelliği ile tanınan flavonoidler ve karotenoidler tarafından sağlanmaktadır. İltihap oluşan hastalıkların sebep olduğu şiddetli ağrılar artık domates ile hissedilemeyecek seviyeye kadar azaltılabilir.

Domatesin sağlığa faydaları hakkında verdiğimiz bu altından değerli pratik bilgiler siz değerli okuyucularımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Lütfen günlük olarak domates tüketelim ve domates alırken çok özenli ve titiz olalım. %100 doğal olması gereken domatesin yapısıyla oynanması içeriğinde bulunan özellikleri kaybettirmektedir. Bu nedenle yukarıda saymış olduğumuz etkilerin hiçbiri işe yaramayacaktır. Domatesi özenli ve dikkatli seçmekte yarar vardır.

Yorumlar