GÖZ BEBEĞİ BÜYÜMESİ VE KÜÇÜLMESİ NEDEN OLUR?

Vücudumuzun anlam veremediği birbirinden farklı reaksiyonları vardır. Bunlardan en dikkat çeken ve hayret verici olanı gözlerimizde gerçekleşir. Göz bebeklerimiz dikkat ettiyseniz bazı durumlara bağlı olarak büyür ve küçülür. Biz bu her iki duruma da göz bebeği büyümesi ve göz bebeği küçülmesi diyoruz. Göz bebeklerimizin neden büyür ya da göz bebeklerimiz neden küçülür? İşte göz bebeği büyümesi ve küçülmesi neden olur sorusunun yanıtları...

GÖZ BEBEĞİ NEDEN BÜYÜR?

Göz bebeği belli başlı durumlara bağlı olarak istemsiz bir şekilde büyüyebilir. Bildiğiniz gibi göz bebeği gözün iris denen bölümünün tam ortasında bulunmaktadır. Göz bebeklerimiz çok kısa bir süre, istem dışı hareketler sonucu büyür ve saniyeler içerisinde bu işlemi gerçekleştirir. Bunu en iyi şekilde örneklendirmek için uzak bir noktaya baktığımızda göz bebeklerimizin küçüldüğünü görebiliriz. Aynı şekilde daha yakın bölgelere doğru dikkatli bir şekilde baktığımızda göz bebeklerimizin küçüldüğüne şahit olabiliriz. Peki göz bebeği büyümesi neye bağlı olarak gerçekleşiyor? 
GÖZ BEBEĞİ BÜYÜMESİ VE KÜÇÜLMESİ NEDEN OLUR?
Iris dediğimiz gözün orta ve beyaz kısmı büzülme hareketi yapabilen düz kaslardan oluşmaktadır. Göz bebeği de bu iris tabakasının tam ortasında bulunur. Bu nedenle diyebiliriz ki göz bebeği irisin kontrolü altındadır. Göze giren herhangi bir ışıkta iris göz bebeğini büyütebilir ve aynı şekilde küçültebilir. İşte bu şekilde göz bebeği büyümesi meydana gelir.

Göz bebeği büyümesi gözde bulunan iris tabakasının kaslarının hareketi sonucu gerçekleşir. İris tabakasında bulunan dilator pupillae adı verilen kası büzüldüğünde göz bebeğimiz otomatik olarak büyür. Bunun sonucunda göz bebeği büyümesi meydana gelir.

GÖZ BEBEĞİ NEDEN KÜÇÜLÜR?

Göz bebeği küçülmesi yukarıda anlattığımız gibi iris tabakasına bağlı olan kasların hareketi sonucunda meydana gelir. Bu oluşumu doğaçlayan kasın adı sphincter pupillae kasıdır. Bu kas kasıldığı anda göz bebeklerimizi küçülür ve bizim tabir ettiğimiz göz bebeği küçülmesi meydana gelir.

Göz bebeği büyümesi ve küçülmesi gözlerin içerisinde bulunan iris tabakasına bağlıdır. Bu tabakada bulunan kaslar harekete geçer ve bu iki olay meydana gelir. Büyüme ve küçülme oldukça kısa süren olaylardır. Beyindeki sinirler yardımıyla iki göz olaya etmen eden maddeye tepkiyi aynı anda verir. Böylece bir diğer gözün bebeği küçülürken diğeri de küçülür.

Iris tabakası gözlerimizi için oldukça önemli bir işleve sahiptir. Göz bebeği küçülmesi ve büyümesine örnek olarak şunu anlatabiliriz:

•    Karanlık bir ortama aniden geçiş yaparsanız ilk 5 - 10 saniye hiçbir şey göremezsiniz. Daha sonra iris tabakasında bulunan kaslar kasılır ve göz bebeği büyür. Bu sayede aradan geçen 10 saniye gibi bir zaman sonrasında çok daha iyi görmeye başlarsınız. İşte bu durum göz bebeği büyümesiyle alakalıdır.

•    Karanlık bir ortamdan; tünel gibi bir yerden ani olarak aydınlık bir ortama geçiş yaparsanız gözleriniz ani olarak kamaşır. Bu durum gözlerinizin içerisinde bulunan iris tabakasının kasları nedeniyle oluşmaktadır. Burada bulunan kaslar istemsizce gerilir ve göz bebekleriniz küçülür. Küçülen göz bebekleri sonrasında karanlık ortamdan çıktığınız aydınlık ortamda daha iyi görmeye başlarsınız.

Yukarıda da anlattığımız günlük işlevleri göz bebekleri sayesinde yapabildiğimizi unutmayın. Bu nedenle gözlerimizin iyi görmesi için oldukça gereklidir. Göz bebekleri neden büyür ve göz bebekleri neden küçülür sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu konu hakkında sizleri bilgilendirebildiysek ne mutlu bizlere.

Yorumlar

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim . Ben mavi gözlüyüm . Göz bebeklerim aniden büyüyüp küçüldüğünde biraz korkutucu olabiliyor . Neden böyle olduğunu anladığım iyi oldu . Tekrar teşekkürler !!! :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder