HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR?

Hamilelik sonucu oluşan çatlak çoğu bayanın sorun haline getirdiği ve psikolojik problemlere yol açan bir durumdur. Öyle ki bazı bayanlar hamilelik sonucu vücudunda oluşan çatlakları oldukça kafalarına takarlar ve gereksiz endişe duyarlar. Biz sizlere hamilelik sonrası oluşan çatlakların nasıl giderildiğini anlatacağız. İşte hamilelikte oluşan çatlaklar nasıl giderilir sorusu hakkında detaylı bilgi...

HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Hamile bayanlar doğum zamanı yaklaştıkça daha da endişe içine düşmektedirler. Öyle ki hamilelik zamanında alınan çok hızlı kilolar deriyi gererek çatlaklara sebep olmaktadır. Ayrıca esmer olan bayanlarda oluşan bu çatlaklar çok fazla belli olmadığı gibi açık ten rengine sahip olan bayanlarda da çok fazla belli olabilmektedir. Buna bağlı olarak kafaya takılan çatlaklar nedeniyle kadınların depresyona girmesi doğal bir durum olarak görülmektedir.
HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR?
Hamile bayanlar kafalarına taktıkları bu soruna sürekli olarak çözüm aramaktadır. Ayrıca nerdeyse hiçbiri bu sorunun giderilebileceğini düşünmemektedir. Doktor muayenesi sayesinde verilen kremler, önerilen doğal şifalar ve çok farklı yöntemler çatlakların tamamını olmasa bile bir kısmını geçirebilmektedir. Doktorların önerdiği kremler masaj yapılarak sürülebilir veya hamilelik zamanında bol bol sıvı alınabilir. Bu uygulamalar oluşabilecek çatlakların daha da azalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hamilelik döneminde sıcak su ile duş almak ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmek oluşacak çatlaklar için oldukça önemlidir.

Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi oluşan çatlakları geçirmek her zaman oluşabilecek çatlakları önlemekten daha zordur. Bu nedenle bayanların hamilelik dönemlerinde müdahale etmeleri gerekmektedir. Bunun için ılık su ile duş alarak karın ve bacak bölgelerine masaj yapılmalıdır. Hatta bir süre sonra soğuk su ile duş almak ta etkili olacaktır. Cilde şok etkisi yaratarak tenin daha güçlü ve dirençli hale gelmesi sağlanır. Böylece çatlak oluşma oranı daha da azalacaktır.

Gebelik sonrası çatlaklar nasıl giderilir diye merak edenlere anlatacaklarımız bu kadarla da sınırlı değildir. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar bebe yağının ve badem yağının çatlaklar üzerinde olan etkisinden sıkça söz etmektedirler. Badem yağı ve bebe yağı yapılan araştırmalar neticesinde çatlaklara çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda bebeğe ve anneye herhangi bir yan etkisi olmadığı için gönül rahatlığıyla kullanıma açık ürünlerdir.

Uzmanlar tarafından çatlak bakımı için önerilen birçok bitkisel ürün vardır. Bu ürünler %100 bitkisel oldukları için ciltte herhangi bir sorun yaratmıyorlar. Bu nedenle kullanabileceğiniz doğal ürünler arasında yer alıyorlar. Aynı zamanda dermatologların sıklıkla önerdikleri kremler de çatlakların görünümlerini en aza indirgiyor. Öyle ki çatlakların rengi pembe bir tonda ise bu kremler ile tedavisi daha da kolay bir hale geliyor.

Doğum sonrası çatlaklar için tedavi yöntemleri bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda uzmanlar kakao, buğday ve zeytin yağını önermektedirler. Ayrıca günümüzün en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan lazer tedavisi bu sorununuza %100 çözüm getirebilmektedir.

Yorumlar