HIZLI VE SAĞLIKLI KİLO VERMENİN YOLLARI

Fazla kilolar çoğu insana olumsuz etkilerde bulunabiliyor. Bu olumsuz etkilere örnek olarak psikolojik bozulmayı veya özgüven eksikliğini gösterebiliriz. Bu sorunların hiçbirinin olmaması için hızlı ve sağlıklı kilo vermek sizin elinizde. Hızlı kilo vermek sağlıklı kilo vermek anlamına gelmemektedir. Öncelikle bu ikisi arasında bulunan ince farkı kavramamız gerekmektedir. Hızlı ve sağlıklı kilo vermenin yolları var mıdır diye merak eden bir sürü insan olduğunu biliyoruz. Peki hızlı ve sağlıklı kilo nasıl verilir? Tüm bu soruların ve sorunların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

HIZLI ve SAĞLIKLI KİLO VERMENİN PÜF NOKTALARI

Hızlı ve sağlıklı kilo vermeniz için öncelikli olarak beslenme düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Vücudunuzun gerek duyduğu vitaminleri ve mineralleri tam ve eksiksiz olarak almalısınız. Bu konuya şöyle giriş yapmak daha mantıklı olacaktır:

      ŞEKER KİLO ALDIRIR
Kilo vermek için öncelikli olarak şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Bazı uzmanlar bunlar gibi gıdalar boş kalori adını vermektedir. Besin değeri düşük ancak sahip olduğu kalori değeri yüksek olan gıdalar bu gruba dahil olmaktadır.
HIZLI VE SAĞLIKLI KİLO VERMENİN YOLLARI
Şekeri hayatınızdan çıkarın derken vurgulamak istediğimiz aslında bitkilerden ve sebzelerden alınan şeker değildir. Hazır besinlerden alınan şeker burada konumuz olan şekerdir. Hazır besinler vücudumuzun ihtiyacı olan şekerin kat kat fazlasını içerir. Sebze ve meyvelerde bulunan şeker günlük ihtiyacımızı karşılar. Bu nedenle hazır besinleri hayatınızdan uzaklaştırmanız gerekmektedir.
Şeker insanlarda tokluk hissini yok ediyor. Böylelikle şekeri fazla kullanan insan doyduğunu çok geç algılıyor ve kilo almaya başlıyor. Özellikle bel bölgelerinin daha fazla yağlanmasına ve kilo tutmasına neden oluyor.

    NİŞASTA İÇEREN YİYECEKLER KİLO ALDIRIR
Nişastalı besinler sizlere çok hızlı kilo aldırır. Bu besinlerin başında patates, ekmek, pirinç ve makarna gelir. Karbonhidrat içeren bu besinleri hele ki aynı anda tüketmek kilo vermenizi oldukça güçleştirir. Bu nedenle bunların tüketimine çok dikkat etmeli ve düzenli bir şekilde beslenmelisiniz.
Ekmek (beyaz) veya pirinç besin değeri yüksek olan yiyeceklerdir. Bu yiyecekler sizleri çok uzun süre tok tutamaz. Bu durum daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissettirir. Böylelikle kilo almanız kaçınılmaz bir duruma girer. Besin lifi oranı oldukça düşün olan bu yiyecekler çok hızlı sindirilir. Kan şekerini çok yüksek seviyelere getirebilir.

Beyaz ekmek, pirinç ve makarna gibi yiyecekler yerine çok daha uzun süre tok tutan, kalori değeri düşük olan yiyecekler tüketmelisiniz. Bunlara örnek olarak fasulye ve kepekli ekmeği gösterebiliriz. Tercihe göre ekmek çeşidi çavdar da olabilir. Ancak bu besinleri de fazla tüketmenizde her zaman için zarar vardır.

    PROTEİN KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLUR
 Protein kas gelişimi için en gerekli olan bileşendir. Bu nedenle karbonhidrat yerine protein içeren besinleri tüketmek sizlerin hızlı ve sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kas gelişiminize fayda sağlayarak daha fit bir görünüme kavuşmanıza olanak sağlayacaktır.
Protein içeren yiyecekler sizleri daha uzun süre tok tutar. Bu sayede çok daha uzun süre yemek yemeden durabilir, kilo vermeye daha müsait bir hale gelebilirsiniz. Buna bağlı olarak verdiğiniz kalori aldığınız kaloriden daha yüksek olarak zayıflamaya başlarsınız. Aynı zamanda protein metabolizmaya dost bir tutum sergileyerek hızlanmasını sağlar. Böylece vücutta bulunan yağların yakımı daha hızlı olmuş olur.

    YAĞ KULLANIMINI KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE AZALTIN
Hızlı ve sağlıklı kilo vermenin yolları olarak son anlatacağımız konu yağ kullanımı ile ilgilidir. Karbonhidrat ve yağ tüketimini aynı anda birden keserseniz vücudunuz dirençsizleşebilir ve kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu durum yemek yemenize yol açabilir ve diyetleriniz yarıda kalabilir. Bu nedenle yağ kullanımını seviye seviye azaltın ve günler sonra en aza indirgeyin. Böylece daha sağlıklı kilo vermiş olursunuz.

Yağ kullanımı olarak tüketebileceğiniz çeşitlerden bir tanesi Omega yağlarıdır. Özellikle Omega 3 yağ asitleri hem kilo vermenize fayda sağlar hem de kas gelişiminize katkıda bulunur. Spor ile birlikte Omega 3 tüketmek sizlere birçok konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda zeytin yağı ve ceviz yağı gibi yağları düzenli olarak tüketebilirsiniz. Margarin gibi yağlar uzak durmanız gerekenlerin başında gelmektedir.

   KURUYEMİŞGİLLERDEN BADEM VE FINDIK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR
Kuruyemiş olarak badem veya fındığı günlük olarak 10 adet tüketmeniz durumunda zayıflamanız için gerekli olan yağı alabilirsiniz. Yağ zayıflamanıza yardımcı olmaz. Zayıflamanıza etki edebilir. Bunu yukarıda anlattığımız vücudunuzun halsiz hissetme durumlarını önleyerek sağlar. Böylece badem ve fındıktan takviye olarak aldığınız yağlar sayesinde diyetlerinizi yarıda bırakmamış olursunuz.

Yorumlar