İDRAR RENKLERİ VE ANLAMLARI NELERDİR?

İnsan olmamızın gereklerinden bir tanesi olan dışkılama, hayatımızın belkide en önemli işlevlerinden birini oluşturmaktadır. Öyle ki sindirim sistemimizden geriye kalan sıvılar idrar yollarıyla vücut dışına atılmaktadır. Bu sayede beslenmeden başlayıp boşaltım sistemine kadar ilerleyen ve vücut için herhangi bir yararı bulunmayan sıvılar idrar yoluyla atılmış olur. Peki hiç idrar renginizin değiştiğini fark ettiniz mi? Normal bir insanın idrar rengi bazı etmenlere bağlı olarak değişebilir. Bu durumların ne anlama geldiklerini biliyor musunuz? İdrar renkleri ve anlamları hakkında detaylı bir döküman hazırladığımız bu yazımızda aynı zamanda idrarın olmazsa olmaz temellerine de değineceğiz.

İdrar rengi herhangi bir sorunu veya hastalığı belirtebilir. Bu hastalıklara ya da sorunlara bağlı olarak idrarırımızın rengi değişebilir. Bu nedenle renkler belirteç görevinde olup önemli bir sorumluluğu yerine getirir. Aynı zamanda idrar renklerinin anlamlarını öğrenirseniz herhangi bir hastalığa erken teşhis koyularak, çok daha iyi bir tedavi süreci izlenebilir. Normal idrar diye adlandırdığımız renk belirgin olmayan sarıdır. Bu renk ürokom adı verilen bir maddenin etkisiyle oluşmaktadır. Bu rengin değişmesi vücutta bulunan protein, kan hücresi, boya gibi maddelerin idrara geçmesine bağlıdır. Böyle durumlarda hastalıklar kendini belli edebilir.
İDRAR RENKLERİ VE ANLAMLARI

İDRAR RENKLERİ HANGİ ANLAMA GELİR?

•    Koyu Mor İdrar: Bu renkte olan bir idrarın belirttiği birden fazla hastalık olabilir. Bunlara en bilindik olanı Porfirinleri örnek gösterebiliriz. Öyle ki Porfirinler adı verilen hastalık vücut kimyasallarının bozulup salgılandığı, genetik bir özellik taşıyan hastalıktır. Bu durum idrar renginin mor hale gelmesiyle kendisini belli edebilir.

•    Mavi İdrar: Tıp alanında tedavi amacıyla sizlere önerilen ilaçlar, içerdikleri boyalar yüzünden idrarınızı mavi renge dönüştürebilir. Bunun bir diğer tanımı ise Mavi bebek bezi sendromudur. Bu ismi bebeklerin bezinde mavi renkte bir idrar görülmesinden dolayı almıştır.

•    Yeşil İdrar: İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan Pseudomonas bakterileri idrarınızı yeşil renge bürüyebilir. Bu durum tedavi gerektiren ancak idrarın renginden erkenden anlaşılabilen bir sorundur.

•    Turuncu İdrar: Bu tür rengin görülmesine en bilindik sebebiyet veren madde sudur. Burada demek istediğimiz aslında suyun bu rengi idrarınıza verdiği değildir. Vücudunuz susuz kaldığı zamanlarda idrar turuncu renge dönüşebilir. Bu nedenle günlük su ihtiyacınızı almanız gerekir. Aynı zamanda kemoterapi gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ve warfarin, doksorubisin de idrarın turuncu gözükmesine neden olabilir. Son olarak idrar havuç tüketiminden sonra bu meyvenin rengini alabilir ve turuncu olabilir.

•    Açık Renkli Kırmızı İdrar veya Kırmızı İdrar: Bu renk idrarda görüldüğünde kişilerde panik yaratabilir. Ancak bazı durumlarda kırmızı rengi çok fazla olan meyvelerin tüketimi sonrasında görülebilir. Bazı durumlarda ise kist, tümör, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarda kırmızı ya da soluk renkli kırmızı idrar görülebilir. Bu durum idrara kan karışmasından dolayı ileri gelmektedir. Bu nedenle öncelikle kırmızı renkli bir meyveden çok fazla yiyip yemediğinizi düşünün ve ondan sonra doktora gidip gitmeyeceğinize karar verin.

•    Parlak Sarı İdrar: Bu renk genellikle alınan vitaminler sonrası görülür. Buna örnek olarak B2 vitaminini gösterebiliriz. Bu vitamin tüketiminden sonra idrarı parlak sarıya dönüştürebilir. Vitaminlerin çok sağlıklı olduğunu biliyoruz ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu da unutmayalım.

•    Koyu Sarı İdrar: Bu renkte idrar vücuda gereğinden fazla B vitamini alındığı zamanlarda görülebilir. Aynı zamanda vücudun su ihtiyacı olduğu zaman da bu renge dönüşebilir. Bu nedenle öncelikle susuz kalıp kalmadığınızı bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

•    Gereğinden Fazla Şeffaf İdrar: Genellikle hamile kadınlarda bu tip idrar rengi görülebilir. Ancak bazı durumlarda aşırı sıvı tüketimi sonrasında meydana gelir. Tabii bu durum hastalıkların habercisi olmadığını göstermez. Çok açık renk idrar özellikle karaciğer sirozu ve hepatit gibi hastalıkların belirteci olabilir. Bu nedenle hamile olup olmadığınıza, çok fazla sıvı alıp almadığınıza kanaat getirin. Eğer bunlardan hiçbirini gerçekleştirmediyseniz bir doktora başvurun.
İdrar renkleri görüldüğü gibi birbirinden farklı anlamlar taşıyabilirler. Bu anlamları öğrenmeli ve neden oluştuklarını bilmelisiniz. Eğer oluşum sebeplerinden hiçbirine sahip değilseniz mutlaka bir uzman doktora başvurmalısınız.

Yorumlar