IŞGIN (UÇKUN) OTUNUN FAYDALARI

Ülkemizin çoğu bölgesinde yetişme imkanı bulan ışkın otu son derece faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda yaprakları zehirli bir bitkidir. Işgın, uçkun, ışkın, uçgun gibi değişik isimlerle alınır. Bu bitkiden reçel, yemek ve içki yapılabilir. Dünyanın çoğu yerinde kullanılmaktadır. Işgın (uçkun) otunun faydaları nelerdir? Işkın otu faydaları ile dikkat çeken bir bitkidir. Eğer sizler de yararları hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımız tam da sizlere göre bilgiler içermektedir.

Işkın otu adeta kuşkonmaz bitkisini andırmaktadır. Oldukça yararı bulunan bu bitki Türkiye'de yetişen tek ravent türü olmasıyla dikkat çekmektedir.

Kuzukulağıgiller familyasından olan ışkın otu son derece yüksek yerlerde yetişmektedir. En az 1000 metre en fazla ise 4000 metre yüksekliği bulunan yerlerde yetişir. Genellikle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında hasadı yapılır. Erzurum'dan başlayıp Afyon Karahisar'a kadar yetişme alanı bulmaktadır. Uçkun otunun en popüler yetişme alanı ise Erzurum'dur. Tadı kivinin tadına benzer. Bunun nedeni ekşimsi bir tadının olmasıdır. Işgın otunun yaprakları son derece zehirlidir. Fil kulağına benzeyen yaprakları bulunur ve bu yapraklar kullanılmaz. Gövdesi ve kökü tüketilir. Çiçekleri bulunur ve koku bakımından gerçekten hoştur. Alkollü ve alkolsüz içecek yapımında kullanılır.
IŞGIN (UÇKUN) OTUNUN FAYDALARI
Işgın otu nerede yetişir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Şimdi ise Işkın otunun yararları hakkında biraz bilgi verelim.

IŞKIN OTUNUN FAYDALARI

Işkın otu faydaları son derece dikkat çekmektedir. Öyle ki yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlar son derece ilginç ve şaşırtıcıdır. Işkın otu kanseri önlemede kullanılabilir. Bu netice yoğun bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmayı yürüten doktorlar ışgın otunun kanseri önleyebileceği bir yapıya sahip olduğunu belirtmiştir. Kırmızı sebzelerde olduğu gibi uçkun otunun da polifenoller bakımından zengin olduğunu dile getiren doktorlar; pişirilip tüketilen ışkın otu polifenoller bakımından daha da zengin bir hale gelmektedir, özellikle bu etkisi kullanılarak bir ilaç yapılabilir ve kanser ile mücadelede kullanılabilir, demişlerdir. Buradan anlıyoruz ki ışkın otu üzerine yapılan araştırmalar son sürat devam etmekte ve kanser ile mücadele için bir umut gözüyle bakılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yürütülen bir araştırmada ışkın otunun kanserli hücrelerin gelişmesini ve dağılmasını yavaşlatması gün yüzüne çıkmıştır. Bu netice sonrasında denek hayvanları olan fareler üzerinde uçkun otu denendi ve olumlu sonuç elde edildi. Kanserli hücreleri bulunan fareye uçgun otunun içerisinde bolca bulunan parietin isimli maddeler enjekte edildi. 2-3 gün içerisinde görüldü ki bu madde faredeki kanseri hücrelerin yarısından çoğunu yok etmiştir. Bu anlamda ışkın (uçkun) otunun faydaları kanserle mücadelede son derece önemlidir.

Işkın otu bilim ve tıp dünyasına bomba gibi düşmüştür. Öyle ki yapılan bir çalışmaya göre ışgın (uçkun) otu alzheimer hastalığına da iyi gelmektedir.

Uçkun otunun faydalarından bazıları ise şöyledir:

•    Sivilceler için ışgın kökleri son derece etkili bir özelliğe sahiptir. Yoğurt ile aroma edilip sivilceler üzerine sürülen bu kökler son derece etkili olmaktadır.

•    Uçkun otu mide bulantısına da iyi gelmektedir.

•    Işgın otu faydası sindirime de vardır. Sindirimi kolay hale getirip mideyi rahatlatmaktadır.

•    Işkın otu şeker hastalığına da iyi gelmektedir. Yapılan son araştırmalar şeker hastalığını kestiği yönündedir.

•    Uçgun otu tansiyona da iyi gelmektedir.

Bu kadar faydası bulunan bu otun daha çok uzun süre araştırmalara konu olacağını göstermektedir. Her yeni araştırmada farklı bir özelliği tespit edilmektedir. Alternatif tıp olarak hayatımızda uzun zamandır var olan ve modern tıbba girmeye çalışan uçkun otu fiyatı ne kadar?,

Işgın otunun fiyatı piyasa üzerinde biraz pahalı gelebilir. Bir kilo uçkun otunun fiyatı 5 ile 15 Türk Lirası arasında değişmektedir. Taze olarak satın almanız her açıdan daha iyi olacaktır

Yorumlar