İSHAL NASIL GEÇER? İSHALE İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

İshal, bildiğiniz gibi çok farklı rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilir. Buna örnek olarak en başta gıda zehirlenmesini gösterebiliriz. Bazı gıdaların tüketiminde gösterilen hassasiyet artabilir ve vücudunuzun buna tepkimesi gerçekleşebilir. İshal yoluyla verilen bu tepki çoğu zaman sizleri zor durumlara sokabilir. Bu noktada ishali ne keser? ve ishal nasıl geçer? gibi sorularınızı duyar gibi oluyoruz. Bu soruya ishale iyi gelen yiyecekler ile cevap verelim.

İSHALE İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

İshale iyi gelen besinlerin listesini maddeler halinde vereceğiz. Bu yiyecekler sizlere ishal sorunu ile baş etmenizde yardımcı olacaktır. Düzenli ve aşırıya kaçmayacak şekilde bunları tüketmeli, ishale iyi gelen yiyecekler ile sorununuzu atmaya çalışmalısınız. İşte o yiyecekler...

•    MUZ: Listemizin ilk sırasında bir meyve bulunuyor. Muz, ishal ile savaşan, bilindik en etkili çözüm yollarından biridir. İshal sorunu nedeniyle vücuttan dışarıya atılan potasyumu muz sayesinde geri kazanabilirsiniz. Bu sizlere aynı zamanda vitamin ve mineral takviyesi sağlayacaktır.
İSHAL NASIL GEÇER? İSHALE İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?
•    ELMA PÜRESİ: Bu meyvenin püresi gerçekten de ishal sorununa karşı oldukça etkilidir. Sindirim sistemini yormayan, rahatlatan ve hızlandıran bir özelliği vardır. Besleyici olması da sizlere ishal sorunu ile kaybedilen vitaminleri geri verebilir. Bunu tüketirken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise elma kabuklarını soymanız gerektiğidir. Elma kabuğu sindirim sistemine pek iyi gelmeyebilir.

•    BÖĞÜRTLEN: Böğürtlen ishal tedavisinde çok uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu meyvenin kendisini bütün olarak tüketebilirken aynı zamanda suyunu da tüketebilirsiniz. Uzmanlar böğürtlenin su olarak tüketilmesini ve içine bir çay kaşığı yenibahar eklenmesi gerektiğini söylüyor.

•    PİRİNÇ SUYU: İshal sorunu dışkının sıvı hale gelmesi anlamına gelmektedir. Bizim görevimiz bu sıvının sertleşmesini sağlamak ve dışkıyı normale döndürmektir. Bunun için düşük lif oranına sahip olan besinler tüketilmelidir. Pirinç suyu böyle besinlerin en başında gelir. Beyaz pirinci yarım saat ile bir saat arası kadar suda bekletmelisiniz. Bekleteceğiniz pirincin miktarı 3 kasedir. Bu süre zarfından sonra pirinçleri süzebilir ve suyunu içebilirsiniz. Oldukça etkili olacaktır.

•    LİMON SUYU: İshale neden olan patojenler limon suyunun asidik yapısı ile çok rahatlıkla yok edilebilir. Bu nedenle günde 3 çay bardağı taze sıkılmış limon suyu içmeniz önerilmektedir.

•    ELMA SİRKESİ: Elma sirkesi pektin adı verilen, dışkının sertleşmesine yol açan bir maddeye sahiptir. Bu özelliği nedeniyle ishal geçirici bir ilaç niyetine kullanılabilir. Bu sirkeyi bir bardak suya 2 damla eklenecek derecede tüketilmelidir.

•    SARIMSAK: İshale iyi gelen yiyecekler listesinde etkili çözümlerden bir diğeri sarımsaktır. Günlük olarak tüketilecek 2 diş çiğ sarımsak ishal problemine çare olabilir.

•    ZENCEFİL: Günlük olarak her yemekten sonra içilen bir bardak zencefil çayı ishale oldukça iyi gelecektir. Aynı zamanda ishal nedeniyle vücudun kaybettiği suya takviye görevi görecektir. Bu nedenle zencefili hem takviyeci hem de geçirici olarak görebilirsiniz.

Yorumlar