KABIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

İnsanoğlunun doğasında var olan dışkılama bazı durumlarda oldukça zor bir hal alabiliyor. Bunun nedenlerinden bir tanesini de kabızlık oluşturuyor. Özellikle çocukların bu dönemlerde oldukça zorlanmaları büyük sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca kabızlık durumu basur hastalarında oldukça ciddi problemlere, kanamalara ve damar şişliklerini sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Bu sorunu sizler de evde kabızlığa iyi gelen besinler tüketerek atlatabilirsiniz. Kabızlık problemine iyi gelen yiyecekler listemizin detaylı bir şekilde bilgi içermesi sizler için bu konuda yardımcı bir rehber görevi üstleniyor. ,

KABIZLIĞA İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

Kabızlık karşıtı olan besinler listesini maddeler halinde vereceğiz. Bu maddeler sizlerin en iyi şekilde anlayabilmeniz için özenle oluşturuldu. Aynı zamanda yazımızın devamında çok ilginç bilgiler de bulabileceksiniz. İşte kabızlık sorunu evde nasıl giderilir sorusunun cevabı...
KABIZLIĞA İYİ GELEN BESİNLER
•    Hayat sıvımız Su: İnsan vücudunun 3/4'ü sudur. Aynı oranlar Dünya'nın da 3/4'ü sudur. Bu da demek oluyor ki su hayatımız için olmazsa olmazdır. Günlük olarak bir insanın tüketmesi gereken su miktarı en az 8 bardaktır. Bu hemen hemen 2 -3 litre arasına denk gelmektedir. Kabızlık sorunu ile başa çıkacak besinlerin en başında su gelmektedir. Günlük su miktarını yeteri düzeyde almanız kabız olmamanız için oldukça önemlidir.

•    Meyve Suyu: Yukarıda söylediğimiz gibi su oldukça önemlidir. Ancak burada bir meyvenin suyundan bahsediyoruz. Erik ve üzüm suyu gibi taze sıkılmış meyve suları bağırsaklar üzerinde yumuşatıcı bir etki yapar. Bu sayede kabız olmanız engellenir. Aynı zamanda meyve tüketerek de kabızlığa karşı bir önlem almış olabilirsiniz. Kabızlığa iyi gelen meyve hangisi diye soruyorsanız sizlere kuş üzümünü ve kuru üzümü örnek gösterebiliriz. Bu iki meyve kabızlık ile baş edici bir özellik barındırıp sizlerin boşaltım sistemine ve bağışıklık sistemine çok iyi gelmektedir.

•    Fasulye: Fasulye içerdiği lif bakımından oldukça zengin olup, boşaltım sisteminize dost bir yaklaşım sergiler. Bağırsakları rahatlaştırıp, yüklerini hafifletir. Aynı zamanda fazla tükettiğinizde gaz problemine neden olabilir. Bu nedenle günlük miktarı iyi belirlemeli ve seviyeli bir şekilde yemelisiniz.

•    Salata: Bol yeşillik içeren, taze yapraklar ile hazırlanmış, su oranı yüksek olan ve çok az yağ ile karıştırılmış salatalar sindirim sisteminize yardımcı bir rol oynar. İçerdiği lif bakımından bünyenize gerekli olan lif oranını verir. Bu sayede bağırsaklardaki tıkanıklık açılıp, kabızlık sorunu engellenir.

•    Brokoli: Kabızlık problemine iyi gelen yiyecekler listesinde brokoliye de yer vermemiz gerekmektedir. Brokoli sindirim sistemini hızlandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir rol oynar. Beyinsel gelişime olan katkıları da vardır. Ancak brokolinin gereğinden fazla tüketilmesi gaz problemine neden olur.

•    Tahıllar: Tahıl grubundan buğday, yulaf ve mısırı kabızlık sorunu için kullanabilirsiniz. Sindirim sistemini hızlandırıcı bir etkileri olduğu için kabızlık da giderilecektir. Ancak mısır ve mısır ununun %100 doğal olup olmadığına tam olarak emin olmadan tüketmemelisiniz.

Yorumlar