KAN YAPICI BESİNLER

Yaşam sıvımız olan kan bazı durumlarda vücuttan kendini yoksun bırakabiliyor. Anemi olarak adlandırılan kansızlık, kan hücrelerin yoksunluğundan kaynaklanıyor. Kana kırmızı rengi veren hücrelerin olmaması durumunda bizim kansızlık dediğimiz durum ortaya çıkıyor. Peki ama kansızlığa çözüm önerileri yok mudur? Bu soruya kan yapıcı besinler hakkında bilgi vererek cevap vermemiz daha doğru olacaktır çünkü kansızlık öncelikli olarak kan yapıcı yiyecekler ile giderilebilir.

KAN YAPICI BESİNLER NELERDİR?

Kan yapıcı yiyecekler ve içeceklere maddeler halinde cevap vereceğiz. Özellikle burada kırmızı et dikkati çekmektedir. Aynı zamanda maddelerin içerisinde ilginç özellikler ve yiyecekler de göreceksiniz.

Vücudun demirden yoksun kalması da kansızlığa büyük oranda etki eder. Bu nedenle demir içeriği fazla olan besinler tüketerek kansızlığın önüne geçebilirsiniz. Bu konuya bağlı kalarak verdiğimiz besinler sizlere demir takviyesini en iyi derecede yapacak yiyecekler ve içeceklerdir.
KAN YAPICI BESİNLER
•    İstiridye: İstiridye çiğ yendiği zaman çok iyi bir demir kaynağıdır. 100 gram kadar istiridye tüketmek günlük demir ihtiyacımızın %40'ını karşılar.

•    Tavuk Ciğeri: 100 gram tavuk ciğeri tükettiğinizde günlük demir ihtiyacınızın %65'ini karşılarsınız ancak bu ciğer türünü çok fazla tüketmenizi önermiyoruz çünkü oldukça fazla kolesterol içermektedir.

•    Sığır Ciğeri: 100 gram sığır ciğeri tüketmek kansızlığa çok iyi gelecektir. Özellikle bünyenize %40'a varan demir takviyesi yapacaktır.

•    Hindi Eti: 100 gram üzerinden hesaplanarak hindi eti tüketirseniz günlük demir ihtiyacınızın %85'ini karşılarsınız. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki yüksek miktarda kolesterol içerdiğidir. Bu nedenle her şeyin fazlası zarar olduğu gibi hindi etinin de fazlası zarardır.

•    Sığır Eti: 100 gram sığır eti sizin günlük ihtiyacınız olan demirin %15'ine kadar olan kısmını karşılar. Bu et konusunda da dikkat etmeniz gereken nokta kolesterol ve yağ içermesidir. O nedenle tüketimine çok dikkat etmelisiniz.

•    Mercimek: 100 gram mercimek günlük demir ihtiyacınızın %20'sini karşılar. Aynı zamanda protein, bakır ve manganez bakımından zengindir.

•    Ispanak: Temel Reis ile özdeşleşen ıspanak çok iyi bir demir kaynağıdır. Bu bilgiyi bilmeyen sanırım yoktur. Özellikle günlük olarak 100 gram ıspanak tüketmek %20 demir takviyesi yapacaktır. İçerisinde C, A, E ve K vitaminlerini barındırması da onun vitamin deposu olduğunu gösterir.

•    Barbunya: Kan yapıcı besinler listesinde sırada barbunya var. 100 gram barbunya sizlere %12 demir verecektir. Aynı zamanda besin lifi ve protein bakımından zengin olan barbunya kas ve kemik gelişimine oldukça faydalıdır.

•    Soya Fasulyesi: 100 gram soya fasulyesi %30 kadar demir içerir. Bu nedenle günlük olarak tükettiğiniz 100 gram soya fasulyesinden hem demir ihtiyacınızı karşılarken hem de magnezyum, besin lifi ve protein ihtiyacınızı da giderirsiniz. Aynı zamanda soya fasulyesi çok iyi bir K vitamini kaynağıdır.

•    Yulaf: Kahvaltıda tüketeceğiniz 100 gram yulaf demir ihtiyacınızın %25'ini karşılar. Özellikle sabahları alınacak %25 demir sizleri gün içerisinde oldukça zinde tutmaya yardımcı olur. Bu nedenle kan yapıcı yiyecekler listenize, kahvaltıda tüketmek için yulafı ekleyin.

Yorumlar