LUPUS HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Lupus hastalığı hakkında belkide ilk defa detaylı bir bilgiyi bizim yazımızda bulacaksınız. Lupus hastalığı nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Lupus hastalığı nasıl tedavi edilir? Lupus hastalığının nedenleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirken aynı zamanda çok ilginç bilgilere de rastlayacaksınız. Bu açıdan okumanızda yarar görüyoruz.

LUPUS HASTALIĞI NEDİR?

Lupus hastalığı; bağışıklık sisteminin bozularak doğru çalışamaz hale gelmesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklar sonucunda görülen bir hastalıktır. Eklem ağrılarıyla birlikte belirebilmektedir. Araştırmalara göre %80 oranında kadınlarda, %20 oranında erkeklerde görülmektedir. 20 ile 40 yaş arasında bulunan kadınlarda görülebilmektedir. Lupus hastalığının nedenleri nelerdir? Bu hastalığın nedenleri tam olarak tıp tarafından bilinmemektedir. Ancak tedavisi bilinmektedir.

Lupus hastalığının nedenleri bilinmezken bazı durumlara bağlı olarak çıktığı bilinmektedir. Herhangi bir tedaviye yönelik ilaç kullanımında da görülmektedir. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:
LUPUS HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
•    Klorpromazin, izoniyazit, hidralazin, metildopa, kinidin, prokainamit, vs.

Lupus hastalığının belirtileri arasında kalpte, böbreklerde veya değişik organlarda iltihap yaratması vardır. Eğer kalpte veya böbrekte oluşan iltihapların teşhisi ile tedavisi geç kalınırsa ölümle bile sonuç bulabilir. Bu bilgiye dayanarak diyebiliriz ki; Lupus hastalığı en çok hasarı böbreklerde bırakır. Bu hastalık çok şiddetli görülebildiği gibi çok hafif bir derecede de hissedilebilir. Bu durum bünyeden bünyeye değişiklik göstermektedir. Lupus hastalığı için doktorlar tarafından verilen ilaçlar yan etkiler yaratarak çok daha farklı problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Lupus hastalığının belirtileri nelerdir? Lupus hastalığı ile birlikte görülen hastalıklar nelerdir?

Lupus hastalığı ile birlikte eklem ağrıları görülebilir. Bununla birlikte;

•    Yüksek ve geçmeyen ateş,

•    Deride oluşan döküntüler,

•    Halsizlik,

•    Kilo kaybı,

•    İştahsızlık,

•    İsteksizlik,

•    Saç dökülmesi,

•    Saç derisinde pulcukların oluşması...

Lupus hastalığı ile birlikte görülen belirtiler sağlam olan bünyelerde çok hafif bir şekilde kendini hissettirmektedir. Bu nedenle kısa süreli ilaç tedavileri işe yarayacaktır. Yukarıda da söylediğimiz gibi kalpte veya böbreklerde oluşan iltihaplanmalar geç teşhis edilirse sonuç olarak ölüm ile karşılaşılma ihtimali vardır. Bu nedenle kesinlikle erken teşhis önemlidir. Bu hastalık ilk başlarda kendini belli etmez ve doktorlar teşhis koymakta zorlanabilirler. Bu nedenle sürekli olarak tahlillere tabii tutulabilirsiniz. Hem doktorlar hem de siz hastalar için bu süreç oldukça zor geçecektir ancak atlatmanız için tüm bunlar gereklidir.

Lupus hastalığı nasıl tedavi edilir? Lupus hastalığı nasıl geçer?

Lupus hastalığı vücudumuzun çok farklı bölgelerini etkisi altına alabilir. Bu nedenle uygulanacak tedaviler çok farklı olacaktır. Bünyesi sağlam olan ve hastalığın şiddeti hafif olarak görülen kişilerde kısa süreli ilaç tedavisi işe yarayacaktır. Eğer bünyesi zayıf ve şiddetli bir şekilde bu hastalığa yakalanıldıysa kortizon tedavisi gereklidir. Bu yüzden kortizon tedavisi uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmeli ve tedaviden sonra sıklıkla kontrol edilmelidir.

Yorumlar