MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Sağlığımıza yararları ile bilinen meyvelerin hiç ummadığınız bölümleri oldukça faydalı olabiliyor. Bu tür meyvelerden biri olan muz, kabuğuyla da oldukça faydalı bir meyve olarak göze çarpıyor. Peki muz kabuğunun faydaları nelerdir? Muz kabuğu neye iyi gelir? Muz kabuğunun yararları yazımızın devamında yer almaktadır.

MUZ KABUĞUNUN YARARLARI NELERDİR?

Muz kabuğunun faydalarına geçmeden önce sıkça sorulan sorulardan birine yanıt vermemiz gerekiyor. Muz kabuğunun içi mi yoksa dışı mı faydalıdır? Bu soruya cevap olarak içinin faydalı olduğunu söyleyebiliriz. İşte muz kabuğunun faydaları şunlardır:

•    Muz kabuğu öyle bir özelliğe sahiptir ki sineklerin ısırıklarına birebil gelmektedir. Sinek ısırıklarının kaşıntı yaratması ve bu kaşıntıların muz kabuğu ile geçmesi gerçekten büyük bir mucizedir. Muz kabuğunun içini kaşınan yerlere sürebilir ve kaşıntıları büyük oranda azaltabilirsiniz.

•    Eklem ağrılarının iltihap ile oluşan ağrılarına muz kabuğu çok iyi gelmektedir. Romatizmanın da neden olduğu ağrılar muz kabuğu ile masaj yapılarak geçirilebilir.
MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR?
•    Muz kabuğunun efsanevi özelliklerinden bir tanesi de topuk nasırlarına çok iyi gelmesidir. Öyle ki topuk nasırları için onlarca hatta yüzlerce tedavi uygulanabilir ancak bunlar kesin olarak çözüm getirmeyebilir. Eğer kesin bir çözüm istiyorsanız nasırların bulunduğu yere muz kabuğunu sürebilirsiniz.

MUZ KABUĞUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

•    Muz kabuğuğunun sağlığa yararları olduğu kadar cilde de faydalı bir besindir. Özellikle ellerinizde veya vücudunuzun farklı bölgelerinde siğil bulunuyorsa muz kabuğunu oraya sürerek tedavisini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem çok kısa bir sürede siğillerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

•    Muz kabuğunun yararları olarak sedef hastalığına iyi geldiğini söyleyebiliriz. Sedef hastalığının bulunduğu bölgeye sürerek çok kısa bir zaman içerisinde tedavisini gerçekleştirmiş olabiliriz.

•    Muz kabuğu sahip olduğu özellikler ile cilde çok iyi bir nem kazandırır. Bu sayede gözenekleriniz rahatlar ve cildiniz pislikten arınır. Cilt üzerindei birikmiş yağın atılmasına katkı sağlar.

•    Cilt görünümünüzü muz kabuğu ile canlandırabilirsiniz. Bunun için muzun kabuğunu cildinizin üzerine sürmeli ve bir müddet beklemelisiniz. Geçen bekleme süresinin ardından yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz.

YAŞLANMA ETKİLERİNE KARŞI MUZ KABUĞU

•    Muz kabuğu yaşlanma etkilerine karşı oldukça faydalı olmaktadır. Öyle ki cilt üzerinde bulunan kırışıklıklar ve buruşukluklar muz kabuğunun içi ile geçirilebilir. Bunun için düzenli bir şekilde muz kabuğunun iç tarafını kırışıklıkların ve buruşuklukların bulunduğu bölgeye masaj şeklinde uygulamanız gerekmektedir.

•    Muz kabuğu aynı zamanda sivilcelere ve sivilce izlerine de çok iyi gelmektedir. Eğer cildinizde fazlaca sivilce varsa bunun için başvurmanız gereken madde muz kabuğudur. Muz kabuğunu gece yatmadan önce, daha önce güzelce yıkadığınız yüzünüze sürün. Bir müddet bekleyin ve ılık su yardımıyla yüzünüzü durulayın. Bu işlemi her gece yatmadan önce uygulayın. Etkisini düzenli kullanım sonunda göreceksiniz.

MUZ KABUĞUNUN MUCİZEVİ FAYDASI

Muz kabuğu dişlerin beyazlamasına yardımcı olmaktadır. Bunun için muz kabuğunun iç kısmını birkaç dakika dişlerinize ovalayarak sürmeli ve beklemelisiniz. 2-3 dakika sonunda dişlerinizi yıkamalısınız. Bu işlem bir süre sonra etkisini gösterecek ve dişleriniz daha beyaz görünecektir.

Yorumlar