NOROVİRÜSÜ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Belki de adını ilk defa yazımızda duyacağınız Norovirüsü nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Noro virüsü yaş grubu olarak ayırt etmede bulunmaz. Her yaşa mensup insanları etkisi altına alabilen bir virüs türüdür. Bilinen adıyla mide gribi olan noro virüsü vücudumuzu çok kolay bir şekilde etkileyebilmekte ve etkisi altına alabilmektedir. Sindirim organlarından biri olan midede başlayan bu sorun zincirleme olarak sindirim sistemini tehlikeye atmaktadır. Sindirimden boşaltıma doğru giden ve bağırsakları etkisi altına alan bu virüs bulaşıcı olmakla birlikte, genel olarak kış aylarında belirmektedir. Bulaşıcı olması demek, bu virüsü taşıyan biri ile temasta bize geçebileceği demektir. Özellikle küçük çocukların birbirleri ile sık sık temas etmesi bu riski daha da artırmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler daha kolay yakalanabilmekte ve etkisi altında uzun süreler kalabilmektedir. Noro virüsü çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Bunlardan biri de Gastroenterit hastalığıdır.
NORO VİRÜSÜ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Noro virüsü herkesi etkisi altına alabilir ancak her kişide aynı derecede soruna yol açmayabilir. Bir kişinin bünyesi daha sağlıklı ve sağlamken bu virüsten daha az etkilenebiliyor, diğer kişinin bünyesi sağlıksız ve zayıfken daha fazla etkilenebilmektedir. Bu nedenle herkeste aynı derecede şiddetli rahatsızlık yaratmamaktadır. Yetişkin insanları daha fazla etkisi altına almaktadır. Midenin ve bağırsakların işlevini bozarak iltihaplanmaya neden olmaktadır.

Noro virüsü nedir? diye soruyorsanız anlatacaklarımızın daha bitmediğini söylemeliyiz. Bu nedenle yazımızın devamını okumak sizlere daha ilginç bilgiler verecektir.

NORO VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR

Mide gribi belirtileri nelerdir? Noro virüsü belirtileri hakkında neler biliyorsunuz?

Noro virüsü kendisini kusma, ishal, mide bulantısı, şiddetli ağrılar gibi durumlarla gösterebilir. Virüs vücuda girer girmez bu etkiler baş göstermez. Bu nedenle hemen bu virüse yakalnadığınızı anlamayabilirsiniz. Belirtileri tam olarak 2-3 gün aralıkla başlayan bir rahatsızlıktır. Bu virüs sizde şiddetli baş ağrılarına, halsizliğe, iştahsızlığa, yorgunluğa, titremeye ve karın ağrısına yol açabilir. Bazı kaynaklar bu rahatsızlığın psikolojik olarak sinirli ve kızgın bir hale büründürdüğünü yazmışlar ancak tüm bu belirtiler bir anda geldiğinde kim kızgın olmaz ki? O halde psikolojik olarak kızmak ve öfkeli olmak bu virüse bağlı gelişen bir şey diyemeyiz.

Noro virüsü nasıl bulaşır diyorsanız sizlere sadece temas ile olmadığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda ağızdan ağıza, aynı bardaktan içilen su ile, birbirin çatalı/kaşığı ile yenen yemekte, virüslü olan kişinin kusmuğunu ellemekle, bu kişilerin özel eşyaları ile de bulaşabilmektedir. Mide gribi kirli sularda yaşayan diğer canlılara da bulaşmış olabilir ve buralara girdiğinizde çok büyük risk altında olabilirsiniz. Kapalı alanlarda bulaşma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların yoğun olarak yaşadıkları ve aynı hayayı soludukları yerlerde; özellikle okul ve okul kantinleri, hastaneler, kafeler, devlet kurumları bu risk alanını taşıyan başlıca yerlerdir.

Noro virüs tedavisi nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı aslında sizlerde saklıdır. Eğer ki mide gribinden kurtulmak istiyorsanız öncelikle kişisel temizliğinize ve hijyeninize çok dikkat etmelisiniz. Bildiğiniz gibi temizliğin olmadığı yerlerde virüsler hakim olur ve bulaşma ihtimalleri son derece yüksektir. Bunun için özellikle ellerinizi sık sık yıkamalı, yediğiniz yiyeceklerin temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda noro virüsü taşıyan kişi ile temastan kaçınmalı, özel eşyalarını ellememeli ve onların eşyalarını çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Tanımadığınız insanlar ile kapalı ortamlarda çok uzun süre durmamalı, kirli sulara girmemeli ve bu sulardan içmemelisiniz.

Noro virüsüne ilaç olarak bazı antibiyotikler kullanılmaktadır ancak bunun kesin çözüm olduğu söylenememektedir. Eğer tedaviyi hızlandırmak istiyorsanız öncelikle bol bol su içmeli, doğal ve taze sıkılmış meyve suları içmeli, bol limonlu ve yeşillikli salatalar yemeli, iyice dinlenmeli ve yaşadığını yerleri dezenfekte etmelisiniz. Bu sayede noro virüsünden kurtulmanız daha çabuk olacaktır.

Yorumlar