OBEZİTE NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezite beraberinde çok ciddi sorunları da getirmektedir. Öyle ki obeziteye bağlı olarak şeker hastalığı gibi daha birçok sorun belirmektedir. Obeziteye çare bulabilmek için öncelikle ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Obezite nedir? Nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında en anlaşılır şekilde bulabilirsiniz.

OBEZİTE HASTALĞI NEDİR?

İnsanoğlunun doğumundan itibaren beslenmeye ihtiyacı hiçbir şeye olmadığı kadar  vardır. Anne karnında başlayan beslenme yaşamının her evresinde insanın temel ihtiyacı olarak karşısına çıkmıştır. Bir kişinin gündelik hayatını en verimli şekilde devam ettirebilmesi için gerekli duyduğu enerji miktarı vardır. Bu enerji yapılan işe göre kullanılır ve tekrar yemek yenilerek bu enerji takviye edilir. İnsan gerekli olan enerjiden fazlasını vücuduna alırsa bu fazla enerji yağ olarak depolanır. İşte bu şekilde depolanan enerji fazlası yağlar birike birike obezite sorununu oluşturur.
OBEZİTE NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Obezite sorunu en çok gelişmiş olan ülkelerde görülmektedir. Peki obeziteye neden olan etmenler nelerdir?

OBEZİTE NEDEN OLUR?

•    Teknolojinin gelişmesi insanoğlunu daha da tembelleştirmiştir. Daha önceden çok fazla enerji harcayarak yapılan bir iş bir süre sonra daha kolay bir hale gelmiştir. Böylece hareket azalmış ve vücuda alınan enerji yağ olarak depolanmış demektir.

•    Hareket etmemenin etkisinin büyük olması kadar düzensiz ve sağlıksız beslenme obezitenin en büyük dostudur. Sağlıksız ve hazır gıdalardan alınan şeker ile yağ vücutta fazlaca tutulur. Böylece obezite sorunu baş göstermeye başlar.

OBEZİTE HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?

Yazımızın en başında da söylediğimiz gibi obezite beraberinde çok ciddi sağlık sorunlarını getiren problemdir. Peki obezite hangi hastalıklara sebebiyet verir? İşte onlardan bazıları:

•    Obezite kalp krizi riskini artırır.

•    Obezite solunum yollarını etkileyerek kişinin rahat nefes alamamasına neden olur.

•    Obezite ile beraber oluşan inme ve onunla birlikte felç olma durumu, obezitenin neden olduğu durumlardandır.

•    En başta söylediğimiz gibi şeker hastalığı obezitenin en birincil etki ettiği problemdir.

•    Damar tıkanıklığına da sebep olabilir.

•    Obezite kişilerin cinsel hayatlarını resmen bir efendi gibi kullanır. Obezite problemine yakalanan bir kişinin cinsel hayatı bitebilir.

OBEZİTE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Beslenmenin düzene sokulmasıyla obezite tedavi edilir. Buradaki en büyük amaç boya göre ideal kilo ayarlaması yapmaktır. Buna bağlı olarak diyetler hazırlanır ve kişi bunları uygular. Sorun hallolana kadar değil, ömür boyu kullanılmak için düzenli beslenme programları hazırlanır.

Spor hayatımıza olan faydaları ile bilinir. Egzersiz yaparak vücutta biriken yağları yakabilir ve daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Doktorlar ve uzmanlar tarafından oluşturulan egzersiz programlarını diyet listeleri ile beraber uyguladığınızda hızlıca kilo verdiğinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda spor yapmak kalp sağlığına da çok iyi geldiği için obezitenin sebep olabileceği hastalıklardan da korunmuş olabilirsiniz. Bu denli yararlı olan egzersiz programları aynı diyet listeleri gibi ömür boyu yapılmalıdır. Spor hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirilmelidir.

Obezite hastası yukarıda saydığımız tüm tedavi yöntemlerini uyguladıysa ve hiçbir sonuç alamadıysa o zaman ilaç tedavisine geçilir. Hasta doktor kontrolüne alınır ve o doktorun tavsiyeleri üzerine ilaç kullanmaya başlar. Bu ilaçların büyük oranda etkili olduklarını söylemekte yarar vardır. Hastalara önerilen ilaçlar hızla kilo vermeye etki edebilir.

Obezite hastası ilaçları da kullandıysa ve obezite nasıl tedavi edilir diye soruyorsa son etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Öncelikle bu tedavi yöntemi en son uygulama olarak kullanılır. Hasta yukarıda sayılan hiçbir tedavi yöntemine cevap vermiyorsa gerçekleştirilir. Obezite sorunu ile hastanın nerelerinde fazladan yağ birikmişse bu lokal olarak oradan alınır ve atılır. Bu sayede hasta kesin olarak fit bir görünüme kavuşur. Ancak bu tedavi yönteminin en son aşama olarak uygulandığını unutmamak gerekir.

Yorumlar