SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Günümüzün en sık dile getirilen sorunlarından bir tanesi olan saç dökülmesi özellikle erkeklerde çok sık görülen bir durumdur. Bayanlarda da görülebilen bu durum çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu noktada ne gibi sorunlara sebebiyet verebileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Sizlere örnek olarak birkaç madde halinde anlatalım ve saç dökülmesi neden olur sorusunun cevabını verelim. Buna ek olarak saç dökülmesi nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlarını da yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDEN OLDUĞU BAZI PROBLEMLER

•    Saç dökülmesi zaten başlı başına bir problemdir. Bu problem beraberinde ciddiyet  gerektirecek sorunları da getirebilir. İşte onlardan bazıları:

•    Saçları dökülen bir kişi psikolojik sorunlar yaşayabilir.

•    Saç dökülmesi olan bir kişide öz güven eksikliği boy gösterebilir.

•    Saç dökülmesi sorunu kişilerin depresyon gibi sorunlarla yüzleşmesine sebebiyet verebilir.

Saç dökülmesinin yukarıda saydığımız gibi daha birçok sorun ile beraber geldiğini söyleyebiliriz. Peki saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Saç dökülmesi belli başlı sebeplere bağlı olarak kendisini belli edebilir ve kişinin kafasını saçsız bırakabilir. Peki saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesine etki eden faktörler nelerdir? Saç dökülmesi hangi problemlere bağlı olarak çıkar? Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir? Saç dökülmesi hakkında her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ayrıca oldukça ilginç ve hayret verici bilgileri de yine yazının devam kısmında okuyabilirsiniz.
SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
•    Saç dökülmesi vitamin eksikliği ile beraber gelişebilir. Özellikle D vitamini eksikliği bu soruna neden olan en birincil faktördür. Bunun için çok fazla kapalı mekanlarda kalmamak, arada sırada güneşe çıkmak gerekir. Bildiğiniz gibi güneş çok iyi bir D vitamini kaynağıdır. Eğer güneşe çıkma gibi bir lüksünüz yoksa D vitaminini takviye olarak alabilirsiniz.

•    Özellikle kadınlarda belli yaşlardan sonra hormonal düzensizlik ve dengesizlik oluşabilir. Bu durum saç dökülmesi şeklinde teşkil edebilir. Hormonlar dengesizleşebilir, erkek ve kadın hormonları tek bir kadında oluşunca erkek tipi saç dökülmeleri kadınlarda da rastlanabilir. İşte bu durum saç dökülmesinin nedenleri arasında ikinci maddemizi oluşturmaktadır.

•    Her hastalığın ve problemin neredeyse çıkış noktalarından biri strestir. Stres saç dökülmesine neden olan üçüncü maddemizdir. Yoğun olarak strese girmek ve strese bağlı yaşamak ani olarak saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle en etkili çözüm stresten uzak durmak ve hayatı olduğu gibi yaşamak olacaktır.

•    Zayıflamak adına yapılan şok diyetlerin bazıları saçların dökülmesine neden olabilir. Bu durum şok diyetlerin sizleri vitaminsiz bırakmasından kaynaklanmaktadır. Ani ve seri bir şekilde düzenli beslenmeyi kesmeniz, gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza almamanız saçlarınızı dökebilir. Ancak bu durum çoğu zaman geçicidir ve düzenli beslenmeye başlayana kadar sürer. Tekrar eski hayatınıza döndüğünüzde saçlarınız sizleri kafanızda bekliyor olacaktır.

•    Yaşlanma saç dökülmesine neden olan etmenlerden bir tanesidir. Yaşlılık ile birlikte tüm vücut olduğu gibi saçların büyüme hızı da oldukça yavaşlar. Saçlar bu esnada oldukça incelir ve beyazlık kazanır. Yaşlılık evresinde saçlarının dökülmesini istemeyenler varsa kesinlikle beslenmesine dikkat etmeli ve düzenli olarak vitamin desteği almalılardır.

•    Saç dökülmesine neden olan faktörlerden en son anlatacağımız kalıtımdır. Kalıtım, bir kişiye anne ve babadan geçmesiyle saçları dökebilir. Eğer genetik bir saç dökülmesi ailede varsa ve bu durum çocuğa aktarılırsa ileri ki yaşlarda veya daha erken çocuğun saçları dökülebilir. İşte bu durum saç dökülmesine neden olan etmenlerin sonuncusudur.

Saç dökülmesinin nedenleri hakkında detaylı bilgi verdik. Peki tüm bu etmenlere karşı alınabilecek önlemler yok mudur? Bu sorunuzun cevabını sizlere liste halinde vermek daha etkili ve mantıklı olacaktır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Saç dökülmesine karşı sizler de evlerinizde önlemler alabilir, bu soruna çare bulabilirsiniz. Bu amaca hizmet olarak sizlere bir liste hazırladık. Tüm bunlara uyduğunuz takdirde saçlarınızın dökülme ihtimali %75 oranında azalacaktır. %25'lik oranı merak edenler için de kalıtım yolunun o oranı içerdiğini söyleyebiliriz.

•    Saç dökülmesini engellemek için sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Vücudunuza gerekli olan tüm vitaminleri ve mineralleri düzenli bir şekilde almalı, protein bakımından kendinizi güçsüz bırakmamalısınız. Lif oranı yüksek olan besinlerden bol bol tüketmelisiniz.

•    D vitamini ihtiyacınızı güneşe çıkarak karşılamalı ve saçlarınızın dökülmesine engel olmalısınız. Eğer güneşe çıkmak zor geliyorsa sizlere önerebileceğimiz bir madde daha var: D vitamini takviyesi. Dışarıdan sebzelerden, meyvelerden, takviye özelliği bulunan haplardan alacağınız D vitamini günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

•    Stresten uzak durun. Stres tüm problemlerin neredeyse ortak çıkış noktasıdır. Sadece saç dökülmesine değil, daha birçok hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle hayatınızdan stresi uzaklaştırmalı, sizleri huzursuz eden kişiler ile samimiyeti kesmelisiniz aksi takdirde saçlarınızın dökülmesi engellenemeyecektir.

•    Saçlarınızı doğal ve orjinal hali ile kullanmanız saç dökülmesi riskini artıracaktır. Özellikle bayanlar saç dökülmesi neden olur gibi soruları sorarken saçlarındaki bir ton boyayı görmezden gelebiliyorlar. Ancak sorun tam da burada başlıyor. Saçlara uygulanan kimyasal yöntemler ve boyalar oldukça zararlı olabilir ve saç dökülmesine neden olabiliyor. Bu nedenle saçlarınızı doğal hali ile kullanın.

Saç dökülmesine çare olarak anlatacağımız bir diğer madde maske ve karışımlardır. Saç derileriniz saç köklerini tutan ve işlev olarak önemli bir yapısı bulunan bölümdür. Bu nedenle saç köklerine ve derisine özel doğal olarak hazırlanmış karışımlar ile masaj yapmalı, saç bakımınızı uygulamalısınız. Bu sayede saç dökülmesini durdurabilirsiniz.

Yorumlar