ARTIK UYKU BOZUKLUĞU BİR HASTALIK!

Uyku bozukluğu nedenleri aslında saymakla bitmez denilecek kadar çok. Öncelikle uykunun bize yararlarından konuya girmek, size uykunun yararlarını anlatarak daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayalım. Yorulan vücudun ve yıpranan sinir sisteminin, kendine gelmesi ve dinlenmesi için ihtiyaç duyulan direncin geri toplanmasını sağlayan zaman dilimidir. Genellikle çoğu insan uyku moduna giremiyor yada çok fazla uyuyamıyor. Bu kişinin iş ve sosyal hayatına kötü yansır. Uykuya dalamama veya uykunun sürekliliğini sağlayamamak sürekli yorgunluk hissetmenize sebep olur. Bu durum bazen tehlikeli bir hal alabilir. Uyku bozukluğu nedenleri, aniden uyku bastırması ile ufakta olsa (halk arasında şekerlenme) uyumak tehlikelidir. Örneğin araç kullanırken farkında olmadan kendinizi uyurken bulabilirsiniz.

Uyku Bozukluğu Sebepleri

1- Uyku Apnesi

Genellikle sabahları baş ağrısı ile uyanmaya sebep olur uyku apnesi. Gündüzleri uykunuzun gelmesine, halsizlik hissetmenize hatta soluksuz kalmanıza sebep olur.

2- Narkolepsi

Kısa süreli uyku ataklarıyla kendini belli eden, uykuya aşırı meğilli olmaktır. Narkopsi uyarısı halüsinasyon görmenize sebep olabilir. Halk arasında karabasan adı verilen uyandıktan sonra hareket edememe aslında narkolepsidir.

Uyku bozukluğu nedenleri yıllardır araştırılan ve çokça sebepleri olan hastalıktır. Bazen doktora bile başvurmak zorunda bile kalabilirsiniz. 

Hangi Durumlarda Doktora Gitmeliyiz? 

- Kafein tüketimini azaltmak yada banyo yaptığınızda etkisini görmediğinizde.
- Uyku sırasında nefessiz kalıyorsanız.
- Horluyorsanız.
- Birileriyle sohbet ederken yada araç kullanırken uyukluyorsanız.
- Banyo yaptıktan sonra eğer hala uykusuzluk devam ediyorsa.
- Uykunuzu almış hissetmiyor, yorgunluk veya halsizlik hissediyorsanız.
- Kullanılan ilaçların uykunuza etki ettiğini düşünüyorsanız.

Hemen bir doktora danışmanızda fayda var demektir. Herkes rahat bir uykuyu hak ediyor ve ihtiyaç duyuyor. Uyku bozukluğu nedenleri düzenli ve sağlıklı bir uyku için gün içerisinde egzersiz yapmamış olmanızla da bağdaşabilir. Uykunuzu belirli düzene sokmanız gerekiyor, aynı saatte uyumak ve aynı saatte uyanmakta bir tedavi yöntemidir. Sizlere tavsiyemiz gün içerisinde uyumaktan kaçınmanız gece uykusuzluk problemini atlatmanıza yardımcı olabilir. Unutmayın, uyku gün boyu yaşanılan yorgunluğun ve stresin teslim edildiği zaman dilimidir. Herkesin güzel bir uykuya ihtiyacı var.

Yorumlar