BACAK SENDROMU MU?

Huzursuz bacak sendromu yaygın bir hastalıktır. Aslında fazlasıyla problem çıkartmadığı için çoğu zaman insanlar böyle bir hastalığı olduğundan bir haber. İnsanların çok sık yaşadığı ama hastalık olduğunu bilmedikleri için tedavi görmedikleri hastalık belkide sizde de var. Bu sendrom genellikle dinlenirken belirginleşmeye başlar. Bacaklarınızda oluşan uyuşma, yanma, kaşınma ve iğne batıyor hissi bu sendromun habercisidir. Nörolojik bir rahatsızlık olan çoğu zaman akşam saatlerinde yada uzun süre dinlenmeler de ortaya çıkmaktadır. Bu sızlamalar genellikle hareket halindeyken kaybolabilmektedir. Bunun sebebi de hareket halinde bacakların gerilmesidir. Her iki bacakta görülebilmektedir fakat bu her zaman böyle olmayabilir. Tek bacakta da görülen huzursuz bacak sendromu ilerleyen dönemlerde sizi ciddi bakımda rahatsız etmeye başlayabilir. İsminden sadece bacakta olabileceğini düşünmemenizi, ellerde ve vücudun diğer kısımlarında da görülebilmektedir. 
BACAK SENDROMU MU?
Sızıntılar genellikle akşam ve gece vücudun tamamen dinleniş pozisyonuna geçtiği saatlerde meydana gelmektedir. Bu ağrılar ve sızıntılar uykusuzluk problemine yol açabileceği gibi o günü size zehir edebilir. Bazı hastalarda uyku sırasında istemsizce bacakların hareket etmesi görülmekte. Farklı farklı topluluklarda yapılan araştırmalara göre bu sendrom %1 - %15 arası görülmektedir. Türkiye'de ise bu sonuç %5 'e dayanmaktadır. Yani bu demek oluyor ki bir çok insan habersizce huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı çekmektedir.


Huzursuz Bacak Sendromunu Nasıl Anlarız?

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki bu hastalığın teşhis edilebilmesi için bir testi bulunmamaktadır. Peki siz nasıl anlayacaksınız? Aşağıda ki maddeleri birer birer okuyarak kendinizi sorgulayarak tanı koyabilirsiniz.
- Otururken, yatarken ve dinlenme sırasında bacaklarınızda ağrı olması.
- Akşam ve gece geç saatlerde şiddetli ağrılar.
- Bacak ağrısı, bacaklarınızı hareket ettirdiğinizde geçtiği hissi.
- Bacaklarınızı sık sık hareket ettirme isteği.

Neden Bu Sendromu Yaşarız?

Tıpta henüz tam olarak huzursuz bacak sendromu hastalığının bir nedeni bulunamamıştır. Genellikle ailelerden gelen, genetik hastalıkta olduğu düşünülmektedir. Kesin olmasa da bazı doktorlar bu sendromun beyinde ki dopaminin bazı kısımlarda azalması sonucu gerçekleştiğini söylemektedir. 
- Genellikle demir eksikliği, ferritin azalması.
- Böbrek yetmezliği sonucu da görülmektedir.
- Diyabet hastalığı.
- Parkinson hastalığı.
- Vücudun kasılması ve sinirlerin etkilenmesi.
- Bazı hastalarda hamilelik dönemlerinde görülmektedir. 

Yorumlar