ÇIBAN NEDEN OLUR VE NASIL GEÇER?

Vücudumuzda kendisini ciddi şekilde belli eden ve iç organlarda da görülebilen çıban neden olur ve nasıl geçer? Çıban neden oluşur? Çıban tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde kendini gösterebildiği gibi aynı zamanda iç organlarımızda da oluşmaktadır. Çıban neden oluşur sorusuna ne güzel cevabı Stafilokok bakterileri verir. Stafilokok bakterileri çıban oluşumunda en büyük etkendir. Çıban her yerde yüksek olasılıkla bulunabilir. Peki çıban nasıl oluşur?

Vücudumuzda bulunan kılın çıkış noktasından içeriye mikrop girer. Burada bir yağ bezesine ulaşan mikrop kişinin direncine göre çıban üretmeye başlar. Daha sonra bu bölgede akyuvarlar toplanır ve stafilokoklar ile savaşmaya başlar. Bu savaşı her ikisi de kazanamaz ve her ikisi de ölür. Bunlaradan geriye sadece atıklar kalır ve bu atıkları vücudumuz o bölgede toplamaya başlar.
ÇIBAN NEDEN OLUR VE NASIL GEÇER?
Bu durum zamanla birlikte yalancı bir kese meydana getirir. Eğer olaya müdahale gecikirse bu kese büyür. Kese kendisine göre bir yol çizer ve direncin daha az olduğu bölgeye doğru ilerler. Bu da genellikle derinin yüzeyine çıkmayla son bulur. Çıban başı olarak adlandırılan budur. Çıban herhangi bir bölgede sivilce gibi, küçük ve önemsiz bir şeymiş gibi görülür. Daha sonralardan büyümeye devam eder ve vücuda acı verir. Daha sonra çıbanın orta bölümünde beyaz bir madde belirir. Buradan anlarsınız ki çıkan aslında sivilce değil, bir çıbandır. Özellikle yüz bölgelerinde çıkan çıbanlar çok ama çok tehlikelidirler. Peki çıbanı fark ermemiz için görülen belirtiler nelerdir? Çıban belirtileri nelerdir?

Çıban öncelikle yorgun olan, sürekli olarak aç duran ve hasta olan kişilerde çok daha yüksek ihtimalle görülür. Aynı zamanda kilo kaybı yaşayanlarda da görülebilir. Çıbanın belirtileri arasında:

•    Bir bölgenin normal dışı bir şekilde şişmesi,
•    O bölgede bir kızarıklık,
•    Vücutta yüksek ateş ve
•    İltihap çıbanın belirtileri arasında gösterilebilir. Peki çıban tedavisi nasıl yapılır?

Herhangi bir bölgenizde çıban baş gösterdiyse; çıbanın üzerini gazlı bez ile kapatmalısınız. Bu sayede daha fazla mikrop kapmasını ve büyümesini engellemiş olursunuz. Çıban iltihap oluşumunda fark edilirse antibiyotik kullanımıyla geçirilebilir. Bu durum doktor müdahalesi gerektirir. Aynı zamanda çıban kendiliğinden de patlayabilir. Özellikle şeker hastalarında çıkan çıbanlar kolay kolay kapanmazlar. Bu tür oldukça tehlikeli ve bol iltihaba neden olan durumdur.

Yorumlar