ÇİNKO FAZLA ALINIRSA NE OLUR? ÇİNKO ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Vücudumuz için son derece gerekli olan minerallerden biri olan çinko fazla alınırsa ne olur? Çinko zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi nelerdir? Çinko zehirlenmesini nasıl anlarız? Eğer bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız kesinlikle yazımızın devamını okumalısınız.

Çinko zehirlenmesine geçmeden önce çinkonun ne olduğunu, ne işe yaradığını bilmemizde yarar vardır. Çinko nedir sorunuza cevap vererek başlayalım.

Vücudumuza son derece gerekli olan mineraldir çinko. Çinko enzim üretimi için gereklidir. Aynı zamanda istediğiniz kadar vitamin ve amino asit takviyesi yapın, çinko vücutta bulunmazsa hiç bir işe yaramaz. Çinko bağışıklık sistemimizi korur, cilt üzerinde bulunan yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar ve hücre üretimi yapar. Durumu şöyle özetleyebiliriz: Çinko vüdudumuzda neredeyse her yerde bulunur ve çok önemlidir. Bu denli bol bulunan ve bulunması gereken mineral kesinlikle takviye olarak alınmalıdır. Ancak siz alınacak çinko miktarını ayarlayamazsanız ciddi sorunlar baş gösterebilir. Çinko eksikliği de tıpkı fazla alındığı gibi sorunlara neden olabilir.
ÇİNKO FAZLA ALINIRSA NE OLUR
Çinko mineralinin ne olduğunu ve ne gibi görevler üstlendiğini kısaca anlattık. Peki çinko fazla alınırsa ne olur? Çinko fazlalığı ne gibi durumlara yol açar?

Çinko fazlalığı ciddi sorunlara davetiye niteliği taşır. Öyle ki; sağlıklı bir yetişkin için alması gereken 40 mgdir. Eğer bu miktar çok daha fazla sayılara ulaşırsa vücutta bulunan demiri ve bakırı oran olarak düşürür. Ayrıca enzimlerin azalmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Çinko fazlalığı kesinlikle zararlıdır.

Çinkonun vücuda fazla alındığını nasıl anlarız? Çinko fazlalığı belirtileri nelerdir? Bu tip sorulara sahipseniz bu noktayı iyice incelemeniz gerekmektedir.

Çinko fazla alınırsa zehirlenme durumu ortaya çıkar. Belirti olarak da şu durumlar gözlenebilir:

•    Kusma,
•    İshal,
•    Yüksek ateş,
•    Halsizlik,
•    Ağızda oluşan metal tadı,
•    Titreme,
•    Mide ağrısı,
•    Baş dönmesi,
•    Hazımsızlık,
•    Mide bulantısı,
•    Boğazda oluşan tahriş ve tahriş hissi,
•    Şiddetli öksürük,
•    Vücut renginde sarıya dönük ciddi değişme çinko fazlalığı belirtileridir.

Günlük olarak çinko alımı kesinlikle yararlıdır ancak belirlenen ölçüler dahilinde. Aksi takdirde koku kaybına, kansızlığa neden olabilir. Demirin eksilmesi anemi dediğimiz kansızlık sorununa neden olur. Çocuklarda iyi kolesterolü azaltır. Eğer fazla alınırsa zehirlenme olabilir. Çinko zehirlenmesi de tipine ve oluşumuna göre iki farklı gruba ayrılmaktadır. Peki çinko zehirlenmesi türleri nelerdir?

Kronik: Kronik çinko zehirlenmesi; öksüğü, yüksek ateşi ve belirli nöbetleri beraberinde getirir. Bu durumlara kronik çinko zehirlenmesi diyoruz.

Akut: Akut çinko zehirlenmesi; yarım saat gibi kısa bir sürede kendisini belli eden türdür. 30 dakika içerisinde mide bulantısı ile beraber baş ağrısı getirebilir. Bu duruma akut çinko zehirlenmesi demekteyiz.

Peki çinko zehirlenmesi durumunda hangi müdahaleler gereklidir? Çinko zehirlenmesi tedavisi nasıl yapılır? En çok merak edilen konulardan biri olan çinko zehirlenme tedavisi yazımızın devamında olacaktır. Ayrıca çinko bakımından yüksek olan besinleri yani Çinko hangi besinlerde bulunur? merak ediyorsanız sitemiz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Suyun temizleme özelliği burada da kullanılır. Eğer aşırı derecede yükseğe kaçma gibi çinko alındıysa kesinlikle öncelikli olarak su veya süt içmelidir hasta. Bunun dışında en önemli adım doktor muayenesidir. Kesinlikle tarihe ve saate bakılmadan doktora gidilmesi gereklidir. Bu tip durumlarda erken müdahale her zaman için iyidir. Tedavi doktor kontrolünde, onun önerdiği şekillerde yapılır.

Yorumlar