ÇOCUKLARA YAPILAN AŞILAR

Çocuklara yapılan aşılar genellikle hekim kontrolünde bir kez yada yılda bir kez olarak değişmektedir. Daha sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için, ileride virüslere karşı birer kalkan olarak kullanabilmeleri için aşı vurulmaktadır. Her ülkenin virüs şekilleri birbirinden farklıdır. Virüsleri yaşantılar, gelenekler, kültürler ve titizlikleri farklı olduğu için virüslerin de farklı olması da doğaldır. Hastalıklar toplumdan topluma farklılık göstermekte birlikte aynı şiddeti göstermeyebilir. Ülkede ki mikroba karşı kendi yöntemlerini kullanarak antimikrop geliştirir ve uygularlar. Türkiye'de de tıpkı bu sistem yürütülmektedir. Bu sebepler aşı uygulama takvimlerinde değişiklik göstermektedir. 
Çocuklara yapılan aşılar bazen zorunlu hale getirilebilmektedir. Buda toplumun genel sağlığı bakımından önem arz etmektedir. Bazı kesimlerde bu aşıların yan etkisi görüldüğü için aşının zararlığı olduğu düşünülmektedir. Zorunlu aşılar toplumların üremelerini, sağlıklarını koruma altına almaktadır. Bu tarz söylentiler aslını hiçbir zaman yansıtmamıştır. Tabii ki aşıların yan etkileri her tedavide görülmektedir. Ateşlenme, halsizlik, aşı yerinde ağrı ve kızarıklık bunlara örneklerdir.


AŞIDA CİVA

Aşıda civa vardır fakat direk olarak civa bulunmuyor. Aşının içerisinde Dünya Sağlık Örgünün kontrolü altında bulundurulmuş çok az miktarda civanın ham maddesi bulunmaktadır. Bu ham madde aşı sırasında ve aşı içerisine mikrop bulaşmasını engellemekle birlikte aşının uzun süre geçerliliğini korumasını sağlıyor. Genellikle bebeklere uygulanan aşılar için civadan kaynaklı olarak rahatsızlıklar meydana gelebileceğini her ne kadar duyuyor olsak da bu hiç bir zaman tehdit değildir. Bazı söylemlere göre çocuklara uygulanan bu aşı otizme sebep vermekte. Fakat böyle bir şeyin gerçek olması mümkün değildir. Kullanılan ham madde zehir taşımaz. 

Çocuklara yapılan aşılar, zorunlu aşılar ve isteğe bağlı aşılar olarak ayrılmaktadır. Zorunlu aşıların yapılmasına aileler engel olamamaktadır. Birleşmiş milletler çocuk haklarına göre bu sorumluluk ailelerin vicdanlarına bırakılamaz. Unutmayın, aşıların zehirli olduğuna dair hiçbir bilimsel gerçeklik bulunmamaktadır. Tamamen söylenti olan bu bilgi bazen gözümüzü korkutsa da çocuklarımızın geleceği için muhakkak aşılarını tam zamanında yaptırmalıyız. 

Yorumlar