ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak hastalığı buğday, arpa çavdar ve yulaf gibi tahıllara düşman olmanıza sebep verebilecek ince bağırsak hastalığıdır. Bahsettiğimiz tahıllarda bulunan Gluten proteinine karşı alerjik bir rahatsızlık olan çölyak, bu tahıllara hassasiyet duymanıza sebeptir. Tüketilen gıdalar genellikle ince bağırsakta bileşen bileşen ayrılır daha sonra ince bağırsağın mukozası sayesinde kana karışır. Gün içerisinde gerekli olan gıda takviyesini alabilmemiz için ince bağırsakta bulunan villus çıkıntılarından ve kıvrımlarından yardım almaktayız. Çölyak hastaları gluten protreinli besinler tükentiğin de villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olur ve zarar görür. Bu zarar görme karşılığında zaman geçtikçe küçülüp tamamen yok olmaya doğru ilerler. Villus çıkıntıları ve kıvrımlarının tahrip olup yok olması demek aynı zamanda bağırsağımızın da küçülmesi ve daralması demektir. Bağırsağın küçülmesi sonucu tüketilen gıdalar emilemez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Öncelikle glutenli gıdalar hakkında bilgili olmanız gerekiyor. Yediğiniz, içtiğiniz kısacası tükendiğiniz besinlerin içeriğini bilmeniz en önemli hususlardandır. Bazen bilmeden gluten proteinli besinler tüketebilirsiniz. Glutenli ve glutensiz gıdalar birbiriyle asla temas etmemelidir. Kullanılan tabak, kaşık, bardak gibi ortak kullanım mutfak gereçlerine eğer glutenli gıda bulaşmış ise çölyak hastalarından uzak tutulmalıdır, temas dahi etmemeleri gerekmektedir. Un, buğday, bulgur gibi gıdaların sadece bir kaşık kadarı ince bağırsağa zarar vermeye yetebilir. Bunu bir kenara not almakta fayda var.


Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çok fazla belirtileri bulunsa da kesinleşmiş ve en çok görülen belirtileri sizler için listeledik.1- Yaşınız ve boyunuzu ön planda tutarak kilonuzun azlığı.
2- Vücut kas endeksinin gerektiğinden az olması.
3- Kansızlık.
4- Halsizlik, sürekli yorgunluk.
5- Kusmak.
6- Sık sık büyük tuvalete çıkma ve dışkıda görülen farklılıklar.
7- Karnınızda sürekli olarak şişkinlik. (dışarıya doğru)
8- İştahsız olmak, yemek yememe isteği hatta yemeklerden tiskinme.
9- Şiddetli eklem ve kemik ağrıları.
10- Olaylara normalinden fazla tepki vermek, sinirli tavırlar sergilemek.
11- Cildinizde kaşıntı ve yaralar.
12- Ağız ve diş yaraları.
13- Gelişmede gerilik.

Her yaş grubundan insanda görülebilecek olan çölyak hastalığı, belirtilerden yola çıkarak keşfedilebilir. Yukarı da verdiğimiz belirtiler çoğu zaman başka hastalıkları da gösteriyor olabilir bu yüzden bir doktora danışmadan hareket etmemeniz en sağlıklısı olacaktır. Hastanede kan tahlili ve biyopsi sonuçları ile tam olarak teşhis konulacaktır. Çölyak hastalığı genellikle glutensiz diyet yaparak tedavi edilmektedir.

Yorumlar