E-SİGARA, SİGARA BIRAKTIRIYOR MU?

E-Sigara, genellikle sigara bırakmak isteyenlerin ve zararlarından kurtulmaya çalışanların tercih ettiği bir tür elektronik sigaradır. Halk arasında e-sigara, elektronik sigara, e-puro ve elektronik puro olarak adlandırılmaktadır. Böğürtlenli, naneli vb. farklı tatlara sahip olanları da bulunmaktadır bu elektronik cihazın. Cihazın çalışma mantığı, içerisinde pil ve özel sıvı sayesinde buhar oluşmaktadır. Bu buhar tıpkı gerçek sigara dumanı gibi içeri çekilmektedir. İsteğe özel nikotinli sıvı elde edebilirsiniz, tamamen sizin isteğiniz ve arzunuza göre ayarlanabilmektedir. E-sigara'dan çıkan duman değil buhardır. İçerisinde bulunan hava sensörü, sigaranın ucundan hava çekildiğinde algılar ve entegre edilmiş olan devreyi tetikler. Akabinde güç açılış ve atomizer teli titreyerek wolfram telini ısıtır. Bu telde içerisinde bulunan sıvıyı ısı yoluyla şoklar ve buhar haline getirir. Elde edilen buhar havayla karıştığından soğuk buhar haline gelir.
Sigarayı bir anda bırakamayacağınız için e-sigara ayarlanabilmektedir. Farklı farklı seviyeler bulunmaktadır ve sizler bu seviye sayesinde nikotini azaltarak 0 nikotine gelirsiniz. Sigarayı bırakma aşaması 0 nikotine ulaştığınızda bitmiş olur. Kullanılan kartuşlar sizlerin nikotin oranınıza göre ayarlandığı için bu sigarayı kullanırken nikotin ihtiyacı duymazsınız. Dudak tiryakileri dilerlerse elektronik sigaranın kullanımına devam edebilirler.


Elektronik Sigaraların Zararlı mı? 

Çıktığı andan itibaren e-sigara Almanya'da yasaklanmıştır. Kullanmak ve satmak kesinlikle yasak. Türkiye pazarına müthiş bir hızla giren bu sigaralar tüketiciler tarafından ilgi gördü. Peki normal sigaradan daha az zararı bulunan bu sigara neden Almanya ve diğer bir kaç ülkede yasak? Bu soru açıkçası bizleri de düşündürmektedir. Gerçekten tütünden daha mı zararsız?  Almanya'nın yanı sıra; Çin, Norveç, İsviçre gibi ülkelerde yasaklanmıştır. Elektronik sigaranın içerisinde bulunan sıvıların ve maddelerin tamamı kimyasaldır. Kimyasal nasıl olur da tütünden daha zararsız olabilir? E-sigara'da bulunan likit adı verilen sıvı kanserojen madde içerdiği kesinleşmiş bir sonuçtur. Anabasine, myosmine ve beta nikotryine maddeleri içerisinde bulunmuştur. Bu maddeler nikotin zehirlenmesine yol açabilecek düzeydedir. Bu maddelerin en tehlikelisi ise bir tür zehir olan Anabasine'dir. Anabasine; tütünde bulunan ve böcek öldürücü etkisine sahip tabanı alkol yapısına dayanan maddedir. 

Genellikle sigara bırakmak isteyenlerin tercih ettiği e-sigara aslında göründüğü gibi zararsız değildir. İnsanlar tütünün zararlarından kurtulmak için kendilerini elektronik sigaraların zararlarına bırakmaktadır.

Yorumlar