GEBELİKTE İDRAR RENGİ

Gebelikte idrar rengi, aslında birçok hastalığı işaret ediyor hatta tam olarak temsil ediyor olabilir. Hamilelik döneminde idrar rengi takip edilmeli, her hangi bir farklılıkta hemen doktorunuza danışmalısınız. Gebelik dönemlerinde adeta hastalıklara karşı perdelerinizi indiriyor ve tüm hastalıklara kapılarınızı açmış oluyorsunuz. Dikkatsizliğin ve yanlış davranışların sonucu hastalıklara yol açıyor ve bu hastalıklarında belirtileri idrar rengi ile de anlaşılabiliyor. Gebelikte idrar rengi, hastalıklara karşı daha temkinli olabilmemizi sağlayabilir. Erken tedavi ile sorunlarımızın büyümesini engelleyip daha sağlıklı bir doğum gerçekleştirilebilir. İdrar üretimi yapan organımız, böbreklerimizdir. Kanımızın filtrelenmesini sağlayan böbreklerimiz bir düzen içerisinde çalışmaktadır. Böbreklerin çalışmaması yada çalışmasında aksaklıklar olduğun da çok büyük problemler meydana gelebilir. Su, vitamin, şeker ve amino asit gibi hayati maddelerin kana tekrar karışmasını sağlıyor ve eksiklikleri tamamlıyor. Filtrasyon sırasında üre, asit gibi atıkların vücuttan atılımı sırasında idrarda renk farklılığı olabilir. Gebelikte idrar rengi, normal zamanlarda ki idrar rengine göre biraz daha koyu renkte yada daha açık renkte olabilir. Böbrek rahatsızlıkları sırasında vücutta ki protein, kan hücreleri ve beyaz kan hücreleri birbirine karışabilir ve bu idrarın değişmesine sebep olabilir. Bu idrar rengi tanı koymakta işe yarayabilir.

Gebelikte İdrar Renkleri Ne Anlatıyor?

Yazımızın devamında sizlere maddeler halinde sıralayarak gebelikte idrar rengi neyi anlatır, hangi hastalıkların ve rahatsızlıkların habercisidir? gibi sorulara yanıt bulmanıza yardımcı olacağız.

Gebelikte Sarı ve Cırtlak Sarı İdrar

Takviye amacıyla alınan vitamin ilaçları, çözülebilir riboflavin, b2 gibi maddeler idrarın parlak bir sarı olmasına etki etmektedir. Riboflavinin sarı olması vücuda fazla alındığında idrara da bu sarı renk yansımaktadır. Her ne kadar vitamin kullanımı sağlıklı olsa da aşırı tüketimler rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Doktor eşliğinde kullanımı ön görülmektedir.


Gebelikte Koyu Sarı İdrar

Koyu renkteki idrar vücudun su kaybettiğini ve su ihtiyacının belirtisidir. Gebelikte idrar rengi, koyu sarı olduğunda çok fazla B vitamini vücuda nüfuz etmiş demektir. Bu aşırı B vitamini ve laksatifler alındığına işaret olduğu için çok fazla önem arz etmemektedir.

Gebelikte Kırmızı İdrar

Kırmızı idrar gerçekten sizi korkutuyor olabilir, gebelikte idrar rengi kırmızı olan biri ilk etapta hastalıkla karşı karşıya olduğunu düşünse de bu durum bazen tam tersi olabilir. Kimi zaman hiç bir tehdit oluşturmazken kimi zamanda çok büyük sorunların habercisi olabilmektedir. Böğürtlen, kırmızı havuç gibi gıdaların tüketimi ve antibiyotikler idrarda kırmızılaşma etkisi yapabilmektedir. Burada bahsettiklerimizin yanı sıra kırmızı idrar(kan) bazende idrar yolları enfesiyonunun habercisi de olabilir.

Yorumlar