GENETİK HASTALIK MİGREN

Genellikle kadınların korkulu rüyası olan migrenin ana kaynağının stres olduğunu söylerdi büyüklerimiz. Bu yazımızda sizlere migren nedir? Gerçekten stres mi yol açıyor, yoksa başka sebepleri de var mı? gibi sorular için bilgi aktaracağız. Migren aslında genetik olarak kabul edilen ve ilk çağlardan bu zamana kadar var olan bir hastalıktır. Diğer hastalıklar gibi virüs veya mikroplarla oluşan bir hastalık türü değildir. Disfonksiyon sonucunda otomosyon sinir sistemimizde meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Nöbetler halinde ve şiddetli baş ağrısı ile kendini göstermektedir. Kendini nöbetler halinde gösteren bu baş ağrısı ilk başlarda tedavi uygulanmazsa ilerleyen sürede daha şiddetli, çekinilmez bir ağrıya dönebilir. Migren ağrısı ortalama 3-80 saat sürebilmektedir. Her geçen süre zarfında ağrı şiddetlenerek can sıkıcı bir hal almaktadır.

Migrenin Türleri

Basit Migren: Genellikle migreni olan insanların yarısından fazlasında görülür. Bu tür migrene aurasız atak migreni denmektedir. Ağrı biraz daha hafif ve daha az sürmektedir. Basit migren, adi migrende denilmektedir. Bu adi migren genellikle kadınlarda görünmektedir. Başın bir kısmı yada her iki tarafı da ağrıyor olabilir. Bu basit migrende kusmalar meydana gelebilir.

Genel ve Klasik Olan Migren: Bu migrende auralı atak ağrıları çok sıklıkla olmaktadır. Migrenli hastaların çok küçük bir kısmı 10'da 1 i denilebilecek kadar az kısmı bu migreni yaşamaktadır. Basit olana göre kat ve kat daha fazla ağrılar ve ataklar görülmektedir. 

Migrenin İnsan Üzerindeki Belirtileri

- Sürekli olarak yorgunluk hissi.
- Işıktan ve gürültüden kaçmak, karanlıkta rahatlık hissetmek.
- Kemiklerde ve kaslarda sıklıkla ağrı olması.
- Kabızlık ve ishal gibi problemlerin meydana gelmesi.
- Kusmak.
- Ağız kuruluğu, susuzluk hissi.
- İdrara sık aralıklarla çıkma.

Migren, tam olarak bilinmeyen sebeplerden meydana gelmektedir. Beyne giden kan damarlarının ve sinirlerin iletiminden kaynaklı problemlerde oluşmaktadır. Kimileri stres ve sıkıntının da yol açtığı bir rahatsızlık olduğunu söyleyebilmektedir. Kadınlar da hormon değişikliği, ruhsal problemler migreni tetiklemekle beraber ağrının şiddetini de arttırmaktadır. Annesinde yada babasında migren olan biri yüksek ihtimalle migren ağrılarına maruz kalabilmektedir. Kalıtsal, genetik olarak aile boyu ilerleyen bir hastalık olan migrenin tedavisinde araştırmalar hızla sürmektedir.

Yorumlar