İSİLİK NEDEN OLUR? İSİLİK NASIL GEÇER?

Genellikle yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda görülen isilik neden olur ve nasıl geçer? İsilik neden olur? İsilik nasıl geçer? İsilik tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevapları için yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz. İşte isilik hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey...

İsilik nedir? bu hastalık en çok yaz dönemlerinde görülür. Bu hastalık genellikle yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda görülür. Ter bezlerinin tıkanması sonucunda vücutta kırmızı kabarcıklar çıkar. Gözeneklerin tıkanarak deri kabarcıkları meydana gelir. İsilik kendisini iki farklı türde gösterebilir. Bunlardan birincisi:

İsilik öncelikli olarak küçük su balonları şeklinde görülür. Eğer bu durum görülmezse diğeri mutlaka görülür. Bunlardan ikincisi:

İsilik birinci durumdaki gibi kendini göstermezse kesinlikle su toplayan kırmızı baloncuklar ile kendisini gösterir. Bu hastalık çok yüksek kaşıntılara neden olur. Özellikle yeni doğan bebekler nedensiz yere ağlayabilirler. Bu durum çok ciddi derecede kaşındıklarından dolayı olabilir. Ten rengi açık olan ve sarışın olan bebeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Peki isilik vücudun hangi bölümlerinde oluşur? İsilik nerede oluşur?
İSİLİK NEDEN OLUR VE NASIL GEÇER?
Bebeklerin popolarında görülme ihtimali yüksektir. Kollarda, göbek bölgelerinde, göğüslerde, göz kapağında, alında, diz kapağının çukur olan arka tarafında ve burunda görülebilir. Aynı zamanda iç çamaşırlarının lastik olan bölümünün değdiği yerlerde de görülür. Bebeklerin popolarında oluşan isilik ise çok kısa bir sürede geçer ancak tekrar etme olasılığı çok yüksektir. Peki isilik neden olur? İsilik neden oluşur merak ettiniz mi?

Yazımızın en başında da söylediğimiz gibi isilik; ter bezlerinin kapanması sonucu terin vücut dışına çıkamaması ve kabarcıkların oluşmasıyla ortaya çıkar. Aynı zamanda:

Özellikle bebeklerde sıklıkla yapılan hatalardan biri yaz mevsiminde çok kalın giysilerin giydirilmesidir. Bu nedenle isilik olabildiği gibi ayrıca; sabun ve şampuan türevlerinin kalıntıları, bebekler üzerinde kullanılan nemlendiricilerde aşırıya kaçılması neden olabilmektedir. Bebeklerde oluşmasının bir diğer nedeni ise; sık sık altının değiştirilmemesi ve kullanılan bebek bezlerinde adi malların kullanılmasıdır. Diğer insanlarda havasız ortamlarda bulununca kendini gösterebildiği gibi aynı zamanda; çok fazla terleyen, pamuksu olmayan kıyafetleri sıklıkla giyen kişilerde çok görülebilmektedir. Peki isilik hangi durumlara yol açar? İsilik zararlı bir hastalık mıdır?

İsilik çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz. Deride oluşan kabarcıkların kaşınarak yolunması ve sonra kabuk tutması enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca tedavi yöntemi uygulanmadıkça bu hastalık deri rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Bu nedenle kesinlikle tedavi edilmelidir. Peki isilikten korunmak için neler yapabiliriz? İsilik hastalığına karşı öneriler nelerdir?

İslik hastalığından korunmak için öncelikle bebeklere çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Yaz aylarında çok sıkı kıyafetler giydirilmemeli ve şampuan, sabun gibi maddelerin kalıntılarının üzerlerinde olmadığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda nemlendiricilerin çok fazla kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Yetişkin kişiler içinse çok fazla terlememeye dikkat etmeli, pamuksu dokusu olan kıyafetler giymeli, çok fazla havasız alanlarda durmamalı ve lastiği sıkı olan iç çamaşırları giymemeleri gerekmektedir. Peki isilik nasıl tedavi edilir? İsilik nasıl geçer?

İsilik hastalığı kendiliğinden geçme gibi bir huya sahiptir. Bu nedenle herhangi bir doktor tarafından müdahale gerektirmez. Aynı zamanda kaşıntılar için rahatlatıcı kremler kullanabilirsiniz. Hatta ve hatta en yararlısı deniz suyu olacaktır. Deniz suyunun faydaları bu hastalığa karşı etkilidir. Eğer deniz suyunun faydaları hakkında detaylı bilginiz yoksa sitemiz üzerinden bakabilir ve öğrenebilirsiniz.

Yorumlar