KEÇİ SÜTÜNÜN FAYDALARI

Sağlıklı beslenme adına çok yararı bulunan keçi sütünün faydaları nelerdir? Keçi sütü nelere iyi gelmektedir? Keçi sütü hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında yer almaktadır.
Keçi sütü protein bakımından son derece zengindir. Toplamda %4.3 protein içermektedir.
Keçi sütünün bir diğer yararı ise hazmı kolaylaştırmasıdır. Keçi sütü içerek sindirim sisteminize destek olabilirsiniz.

Keçi sütü doğal hemojenez olarak nitelendirilmektedir.

Keçi sütünün alerji riski çok ama çok düşüktür. Bu nedenle alerjisi bulunanlar rahatlıkla tüketebilirler. Aynı zamanda keçi sütünden yapılan yoğurtları ve peynirleri de yiyebilirler.

Keçi sütünün kalsiyum değeri anne sütünün kalsiyum değerinden 4 kat daha fazladır. Bu sayede kemik gelişimine oldukça faydalıdır. Özellikle bebeklerin ve yaşlıların kemikleri için son derece yararlıdır. Yaşlı insanlarda oluşan kemik erimesi problemine karşı son derece etkilidir.

Keçi sütünün çok iyi bir vitamin deposu olduğunu söyleyebiliriz. Bünyesinde sadece C vitamini bulunmamaktadır. Özellikle B1, B2 ve fosfor bakımından zengindir.

Keçi sütünde magnezyum, selenyum, A vitamini, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır.
Keçi sütü her hastalığın nedeni olan strese çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda gerginlik ve sinirliliği de iyi gelmektedir.

Keçi sütün beyinsel açıdan zengin olduğunu söyleyebiliriz. Keçi sütü B1 ve B2 vitaminleri bakımından zengindir. Bu nedenle beynimizin gelişimine son derece yararlıdır.
A vitamini tarafından zengin olan keçi sütü özellikler gözlere de iyi gelmektedir. Göz sağlığını koruyan bir özelliği bulunmaktadır.

Keçi sütünün faydaları olarak fosfor içerdiğini söyleyebiliriz. Keçi sütü bu bakımdan balıktan alınamayacak fosforu sizlere takviye yapabilir.

Keçi sütünün en dikkat çeken özelliklerinden biri de çok az mikroorganizma içermesidir.
Keçi sütü ile öksürük problemini geçirebilirsiniz. Özellikle alerjik nedenlerden dolayı oluşan öksürükler keçi sütü ile tedavi edilebilir.

Keçi sütünün bir diğer faydası ise zehirlenmeleri önlemesidir. Bu özelliği ile midenin temizlenmesine ve çok daha sağlıklı kalmasına vesile olmaktadır.

Keçi sütü inek sütüne göre çok daha kolay sindirilmektedir. Bu sayede inek sütünü sindirmekte zorlanan çocuklarınız veya tanıdıklarınız varsa keçi sütü içirebilirsiniz.

Yukarıdaki yazımızda sizlere keçi sütünün faydaları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuda yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. 

Yorumlar