LİKEN SKLEROZ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Genellikle kadınlarda görülen liken skleroz nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Liken skleroz tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevapları için yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz.

Liken skleroz bir tür cilt hastalığıdır. Genellikle kadınlarda görülür. Görüldüğü noktalar ise; çok nadir olmakla beraber kollar, bacaklar ve gövde bölümleridir. En çok genital bölgelerde ve vajina kısmında görülür. Liken skleroz hastalığı tüm yaş grubunda görülebilir ancak yetişkin ve orta yaşlı kadınlarda daha sık görülür. Peki liken skleroz hastalığının belirtileri nelerdir?

Kadınların vajina kısmında beyaz noktalar oluşur ve burada oluşan kaşıntılar son derece rahatsız edicidir. Bu kaşıntı en çok gece vakitleri olur ve uyku düzeni bozulmaları görülebilir. Çok aşırı şiddetli kaşınmalar görülür. Liken skleroz anüs ve vajina içerisine doğru ilerlemez ancak çevrelerinde oluşarak son derece rahatsız eder. Peki liken skleroz neden olur?
LİKEN SKLEROZ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Tıp liken skleroz probleminin nedenlerini bilmemektedir ancak vajina bölgesinde enflamasyon gelişmekte ve bu durum cildin değişmesine neden olmaktadır. Bu şekilde ortaya çıktığı bilinmektedir. Nedeni bilinmese de etkilenmiş cilt bölgesinde immün gelişir ve enflamasyon dediğimiz reaksiyonlar gelişir. Bu durum liken skleroz dediğimiz sorunu oluşturur ve bulaşıcı bir özelliği bulunmaz. Liken skleroz hastalığı içerisinde bulunan 4 kadından 1'inde anemi, pernisyöz, vitiligo gibi hastalıklar görülmektedir. Bu onların ortak sorunlarından biri olduğu için neden olarak da görülebilir.

Liken skleroz cinsel ilişki sırasında çeşitli ve ciddi derecede ağrı yaratabilir. Ayrıca idrar yaparken yanmalar meydana gelebilir. Bu hastalık deri kanserine de dönebilen bir problemdir. Bu durumlar beraberinde görülen sorunlardır. Peki liken skleroz tedavisi nasıl yapılır?

Liken skleroz tedavisi uygulanırken kesinlikle kremler ve losyonlar kullanılır. Bu yardımcı maddeler doktorlar tarafından verilmektedir. Tedavi süreci bir uzun olabilir ancak genellikle 3 aya kadar indirgenmiş bir durumdur. Cilt üzerinde liken skleroz ile oluşan çeşitli belirtiler geçirilmeye çalışılır. Aynı zamanda hastalık da yok olacaktır. Bu durum kaşıntıların durdurulmasıyla devam eder ve tüm belirtiler yok olana kadar sürer. Azami süre 3 ay olarak gösterilmektedir.

Liken skleroz problemi, diğer tüm sorunlar gibi erken teşhis gerektiren bir hastalıktır. Böylece tanı erkenden konulur ve tedavi daha hızlı bir süreçte gelişir. Cildin normal görünümü daha erken yakalanır. Tedavi çok ağır ilerlemez ve belirtileri tam oluşmadan atlatılır. Özellikle kaşıntılar çok büyük bir dert olmaktan çıkar. Bu nedenle kesinlikle doktor kontrolü gerektirir ve böyle belirtiler olduğu zaman uzmana başvurmak gerekir. Aksi takdirde çok uzun tedavilere tabii tutulabilirsiniz.

Liken skleroz nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Bu sorularınıza cevap vermeye çalıştığımız yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Unutmayın; Erken teşhis ve erken tedavi çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle uzman doktora görünmeyi ihmal etmeyiniz. 

Yorumlar