MENOPOZ DÖNEMİNDE ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER

Menopoz döneminde alınması gereken vitaminler zorunluluk gerektirmemektedir. Fakat vücut direncinin kuvvetlenmesi açısından etkili bir kalkan olabileceği için kullanımı ön görülmektedir. Menopoz döneminde kemik ağrıları, halsizlik gibi durumlar gerçekleşebilmektedir. Kalsiyum ve protein desteği ile bu durum biraz daha iyi hale getirilebilir. D vitamini ve kalsiyum enerjinizi sağlayabilecek ve daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Kalsiyum ve D vitamini bulunan besinler de bu dönemde dozunda tüketilebilir.

D Vitamini Nedir?

Menopoz döneminde alınması gereken vitaminler listesinin en başında D vitamini gelmektedir. Peki D vitamini nedir? ne işe yarar? En önemli görevi sebze ve meyve yoluyla alınan kalsiyumun vücuda yayılıp, emilmesini sağlamaktadır. Ufak yaşlardan beri kullanılması gereken mineraller tam olarak alınmazsa kemiklerin erimesine sebep olur. Bu durum D vitamini eksikliğinde de gerçekleşmektedir. Gıdaların yanı sıra D vitamini güneş vasıtasıyla da sağlanabilmektedir. Günde sadece 30, 40 dakika güneş ışığı eksikliği giderebilmektedir. Yeterli seviyede alınan vitamin kanserin bile önüne geçebilmektedir. İnsan vücudu her gün belirli miktarda gün ışına ihtiyaç duymaktadır. Bunu sağlamadığınız taktirde büyük tehlikeler sizi bekliyor olabilir.
MENOPOZ DÖNEMİNDE ALINMASI GEREKEN VİTAMİNLER

Hangi Besinlerde D Vitamini Bulunur?

Sizlere bir liste halinde D vitamini bulunan bazı besinleri sunacağız fakat bunlar listenin tamamı değil sadece bir kısmıdır. Kolesterol sebebiyle bazı besinlerin tüketilmesi zararlı olabilir.

- Kahvaltılık Gevrekler. (Mısır gevreği, yulaf vb.)
- İstiridye
- Yumurta
- Mantar
- Peynir
- Tereyağı
- Kaymak
- Krema
- İnek Sütü
- Somon balığı.
- Uskumru.
- Balık yağı.
- Karides.
- Sardalye.
- Ton balığı.
- Pisi Balığı

D Vitaminin Zararları

Besinlerden sağladığınız vitamin sizlere pekte zarar vermeyecektir. Tabii ki her şeyin olduğu gibi D vitaminin de fazlası zararlı olabilecektir. Menepoz döneminde alınması gereken vitaminler muhakkak dozunda alınmalı ve her şey gibi fazlasından kaçınılmalıdır. Menepoz dönemindeyken vitamin kullanırken kusma, sürekli tokluk hissi, kabızlık gibi problem yaratabilir. 

Osteoporoz

Yazımızın en can alıcı noktası burası olacak. Osteoporoz hastalığı menepoz döneminde alınması gereken vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı kadınlarımızın başına gelen en büyük beladır. Osteoporoz halk arasında kemik erimesi hastalığı olarak bilinmekte olup tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Bunu engelleyebilmek için çocukluk döneminden başlayarak muhakkak vitamin ve kalsiyum ihtiyaçlarınızı dikkatli bir şekilde sağlamalısınız.

Yorumlar