RBC NEDİR? RBC YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Tıp alanında sıklıkla kullanılan ve kan testi olarak beliren RBC nedir? RBC (Eritrosit) yüksekliği ne anlama gelir? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yaptıracağınız RBC testi ile kanınızda bulunan kırmızı kan hücrelerinin miktarının azlığını veya çokluğunu tespit edebilirsiniz. RBC yüksekliği sırasında kırmızı kan hücreleri koyu bir hal alır. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretili ve oksijeni vücudumuzun her yerine taşırlar. Bu nedenle RBC son derece önemlidir.

Normal olarak bir erkeğin RBC değerinin 4.7 ile 6.1 milyon h/m yani; hücre/kilometre aralığında olması gerekir. Kadınlarda ise 4.2 ile 5.4 milyon h/m arasında olması gerekir. Peki RBC yüksekliği belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır?
RBC NEDİR? RBC YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?
Kırmızı kan hücrelerinin sayısı çok fazlaysa aşağıda sıralayacağımız belirtiler görülebilir.

Baş ağrısı, bulanık görme, göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, kas ağrısı, kulağın çınlaması, kaşıntı ve baş dönmesi görülebilmektedir. Peki bu belirtilere sebep olan RBC yüksekliğinin nedenleri nelerdir?

RBC yüksekliği hücrelere ve dokulara yeteri miktarda oksijen ulaşmaması nedeniyle olur. Bu durum giderilmek adına kırmızı kan hücreti çok yüksek bir seviyelerde üretili ve RBC değerleri çok yüksek çıkar. Aynı zamanda RBC değerleri şu nedenlerden dolayı yükselir:

Kalp sağlığı yerinde değilse ve kalp hastalığı varsa yükselir.

Çok aşırı derecede sigara içildiğinde RBC değerleri yükselir.

Gün içerisinde vücudun yeteri miktarda suyu alamaması yükseltir.

Uyku apnesi de RBC değerlerini yükselten bir etmendir.

Böbrek kanseri oluşması ve ilerlemesi de yükselten bir faktördür.

Yükseltisi fazla olan yerlerde durmak kırmızı kan hücresinin çok fazla üretileceğine işarettir.

Akciğer problemleri RBC değerlerinin yüksek çıkmasına neden olabilir.

Karbonmonoksit zehirlenmesi de bu duruma etkendir.

Peki RBC yüksekliği tedavisi nasıl yapılır biliyor musunuz? Eğer bu konuyu merak ediyorsanız yazımızın bu kısmını dikkatle okuyunuz.

RBC yükselmesini bir hastalık olarak görmemek gerekir. Bunun bir hastalığı ve bir problemin belirtisi olarak anlamak ve bilmek çok doğru olacaktır. Doktor tarafından uygulanan bazı testler ile sizlere detaylı sorular sorulabilir. Bu sorular ve testler yukarıda bulunan nedenlere yönelik olacaktır. Örneğin böbrek kanseri olup olmadığınız öğrenilecek veya size sigara içip içmediğiniz sorulacaktır. Daha sonraki aşama doktor tarafından tedavi süreci ile geçecektir. Kan pıhtılaşmasına neden olan RBC yüksekliği asprin gibi ilaçlar ile sulandırılmalıdır. Bu nedenle son derece dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Yorumlar