ŞEKER YEME İSTEĞİNİ BASTIRMANIN YOLLARI

Vücudumuz için sürekli olarak zararlarından bahsedilen üç beyazdan biri olan şeker, özellikle kadınların zaafı konumundadır. Şekerin ciddi sorunlara yol açtığını bilmelerine rağmen sıklıkla çikolata, pasta ve şekerli ürünleri tüketmeleri, bunlara karşı koyamamaları dünyada en çok şeker hastalığına yakalanların kadınlar olduğunun göstergesidir. Fransa topraklarında yapılan bir araştırmaya göre şeker, en az kokain kadar bağımlılık yapmaktadır. Bu durum çok aşırıya gittiği sürece ciddi sorunlara yol açabiliyor. Şeker hastalığı ile başlayan sorunlar aşırı kilolanmaya kadar gidiyor. Peki şeker yeme isteğini bastırmanın yolları var mıdır? Eğer varsa bunlar nelerdir?

Şeker yeme isteğinizi bastırmak istiyorsanız öncelikle güne çok iyi bir başlangıç yapmalısınız. Bunun için harika bir kahvaltı yapmanız gerekmektedir. Kahvaltıda keçi peyniri, keçi sütü, zeytin, zeytinyağı, yumurta, tereyağı yiyebilirsiniz. Bir miktar bal da tüketebilirsiniz. Bu yiyecekler ile şeker yeme isteğinizi kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca metabolizma hızı sabahın ilk saatlerinde artırılır ve kilo vermeniz sağlanır.
ŞEKER YEME İSTEĞİNİ BASTIRMANIN YOLLARI
Vücudumuza yararları bakımından sayısız özelliklere sahip olan yeşillikler son derece önemlidir. Özellikle yeşil yaprakları bulunan brokoli, ıspanak, pırasa gibi sebzeler şeker yeme isteğinizi bastıracaktır. Vücudunuza yüksek oranda C vitamini depolayarak metabolizma hızınızı artıracaklardır.

Çay ve çeşitli içeceklerde kullanılan yapay tatlandırıcılar şekeri kesmemektedir. Tam aksine şeker yeme isteğinizi oldukça artırmaktadır. Bu nedenle yapay tatlandırıcları tüketmeyiniz.

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratonin D vitamini sayesinde salgılanır. D vitamininin en iyi kaynağı ise güneştir. Bol bol güneş ışığı alarak, zararlı seviyeye ulaşmayacak derecede yararlanarak şeker yeme isteğinizi bastırabilirsiniz. Bu sayede kilo almanız engellenecektir.

Kırmızı etlerden bol bol alabileceğiniz proteinler şeker yeme isteğinizi azaltacaktır. Protein aynı zamanda kaslarını güçlendirecek, metabolizma hızınızı artıracak ve yağ yakmanızı sağlayacaktır. Bu durumlar sonunda zayıflamanız çok hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Proteinleri her öğüne yaymanız son derece yararlı olacaktır.

Girelin isminde olan bir hormon özellikle kadınlarda şeker yeme isteğini azdırmaktadır. Azan bu hormon deli gibi şekere saldırmalarına neden olmaktadır. Eğer düzensiz ve az bir uyku uyuyorsanız kesinlikle bu hormon salgılanacaktır. Gün içerisinde en az 5, en fazla 7 buçuk saat uyumanız gerekmektedir.

Şeker yeme isteğini bastırmak için omega 3 yağ asitlerini tüketmeniz gerekmektedir. Bunu somon balığı gibi soğuk su balıklarından bol bol karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda kabuklu kuru yemişler bu ihtiyacınızı giderecektir. Zeytinyağı kan şekerini dengeler ve şeker yeme isteğinizi alıp götürür. Çok uzun süre tok kalabilmenize olanak sağlar zeytinyağı. Bu besinleri tüketmek strese kapılmanızı da engeller. Böylece stresin neden olduğu birçok hastalıktan korunmuş olursunuz.

Yorumlar