SOL KOL UYUŞMASI NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kollarımızı ve tüm bedenimizi rahatsız eden, sol kolumuzu hissetmemize neden olan sol kol uyuşması neden olur? Nasıl tedavi edilir? Sol kol uyuşması hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında olacaktır.

SOL KOL UYUŞMASININ NEDENLERİ

Sol kolun uyuşmasının temelde iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi: Zayıf olan kan dolaşım hızından veya koldaki sinirlerin üzerine baskı yapılmasından… Bu durum çok derinden bir acı verebilir veya karıncalanma hissiyle kolunuzu geçici bir süre hissetmeyebilirsiniz.

Sinirlerin sıkışıp hasar alması sol kolunuzu uyuşturabilir. Özellikle şeker hastalarında sıklıkla görülen diyabetik nöropati sol kolun uyuşmasına neden olur. Aynı zamanda sol kolun üzerine bir şeyler baskı yapmak, sol kol üzerinde uyumak da uyuşmasına sebebiyet verebilir.
SOL KOL UYUŞMASI NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Hayatımıza birçok yönden olumsuz etkisi bulunan alkol ve sigara, sol kol uyuşmasına neden olabilir. Bu durum zamanla duyu kaybına neden olacaktır.

Düzensiz ve yanlış beslenmek de sol kol uyuşmasına neden olabilir. Bu durum aslında B vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer B vitamini bakımından eksikseniz sol kolunuz ver farklı bölgeleriniz uyuşabilir.

Çeşitli kalp hastalıkları da sol kolun uyuşması için iyi bir nedendir. Damar sertliği de göğüs ağrısına neden olur. Bu durum damarların etki ederek sol kolun uyuşmasına neden olmaktadır. Tüm bu nedenler kalp krizlerine bir belirtidir. Bu nedenle kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.
Kan dolaşımı düzensiz ve kaliteli olmadığı zaman sol kolunuz uyuşabilir. Bunun nedeni ise vücudun her yerine ve özellikle uç noktalarına kan gitmemesidir.

İnme dediğimiz durum sol kolun uyuşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca sol kol uyuşmasına şu nedenler de etki etmektedir:

•    Kırıklar,
•    Brakial Pleksus Yaralanması,
•    Raynaud Sendromu,
•    El ve Bilekteki Kistler,
•    Kas Çekilmesi,
•    Kübital Tünel Sendromu da sol kol uyuşmasına bir nedendir.

Peki sol kol uyuşması tedavisi nasıl yapılır? Sol kolun uyuşması nasıl geçer?

Neredeyse tüm hastalıklarda olduğu gibi, sol kol uyuşmasının tedavisi de nedenlere göre yapılmaktadır. Hangi nedenden ötürü sol kolunuz uyuşuyorsa o nedenin geçirilmesi amaçlanır. Bunun şöyle bir liste yapabiliriz:

Ellerinizi ve kollarınızı sık sık hareket ettirin. Spor niyetine el ve kol egzersizleri yapabilirsiniz.

B vitamini açısından eksik bir vücudunuz varsa bol bol balık yiyebilirsiniz.

Vitaminler ile bünyenize katkı sağlayabilirsiniz. Yeteri seviyede, günlük ihtiyacınız olan tüm vitaminleri almalısınız.

Alkol ve sigara kullanımını en aza indirgeyin. Mümkünse hiç ama hiç kullanmamaya özen gösterin.

Bol bol dinlenmek, istirahat etmek sizlere ve sol kolunuzda olan uyuşmaya çok iyi gelecektir.

Dinlenerek sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Yukarıda sizlere; sol kol uyuşmasının nedenleri nelerdir? Sol kol uyuşması nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Eğer bu konuda sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Sol kolunuzun uyuşmaması için ve uyuşukluğu geçirmek için yukarıda yazılanların her birine dikkat etmelisiniz.

Yorumlar