Türkiye'de Her 100 Bebekten 3'ü Otizmli!

Türkiye'de her 100 bebekten 3'ü otizmli doğuyor. Burada anne ve babaların üzerine düşen görev ise erken teşhis hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. Erken teşhis, eskilere bakıldığında her ne kadar zor olsa da artık deneme yanılma ve tıbbı yöntemlerle günümüzde daha basit hale gelmiş durumdadır. Bebeklerde otizm, erken teşhis edildiğinde gelişim sırasında davranışlarımızı ona göre yönlendirmemizi ve daha kuvvetli duygulara sahip birer çocuk yetiştirmenizi sağlayacaktır.

Erken Teşhis

Erken teşhis 4, 5 farklı şekilde sınıflandırılabilir. Fiziksel, zihinsel ve konuşma özellikleri incelenerek farklılıklarını hissedebiliriz. Amerika'da bu alanda araştırma yapan ve kendi kardeşi de aynı şekilde Otizmli doğan bir doktor bu konu hakkında birçok bilgiyi kendi internet sitesi üzerinden yayınlıyor. İnternet sitesinin tamamen konusu bebeklerde otizm. Doktor Lara, kendi blog adresinde kardeşi ile birlikte yaşadığı anılarını ve ona yaklaşımlarını paylaşıyor ve duyarlı olmak, onları anlamak konusunda bir rehber oluyor diyebiliriz. Gelin birlikte bu yazımızda otizmli ve sıradan bir bebeğin farklılıklarını karşılaştıralım.


1- Fiziksel Özelliklerinde Farklılık

Genel olarak bakıldığında bebeklerde otizm, fiziki bakımdan bir farklılık göstermemektedir. İnce ve fark edilmesi zor bir detay olan erken yürüme ve oturma özelliği göz önünde bulundurulabilir ancak bu özellik kesin bir cevap değildir. Bu yüzden diğer farklılıkları da muhakkak karşılaştırmak gerekmektedir.

2- Zihinsel Özelliklerinde Farklılık

Bir bebek her zaman etrafında ki seslere ve hareketlere dikkatini vermektedir. Henüz yeni yeni tanıdığı cisimler, sesler onun ilgisini çekiyor ve odaklanmasını sağlıyor. Otizmli bebeklerde ise bu durum tam tersi. Otizmli bir bebek etrafında ki tüm dış ses ve hareketlere karşı bir tepki göstermemekle birlikte karşı yanıtta vermemektedir (gülmek, göz kırpmak).

3- Konuşma Özelliklerinde Farklılık

Bebeklerde otizm, genel olarak bu farklılık ile anlaşılmaktadır. Normal bir bebek 1 yaşına yakın tepki olarak olsa da ufak tefek sesler çıkarmaya başlar. Ağlama ve ufak çaplı çığlıklar ile onların neler istediğini ne yapmak istediğini anlayabiliyorum. Ne yazık ki otizmli bebeklerde konuşma yeteneği çok geç başlamaktadır. Genellikle aileler konuşma özelliklerine bakarak erken teşhis koymaktadır. 

Türkiye'de her ne kadar engellilere karşı yeterince ilgi ve alaka bulunmasa da her geçen gün engelliler için çalışmalar düzenlenmektedir. Bebeklerde otizm, bir bela değil! Unutmayın onlar bizim çocuklarımız.

Yorumlar