UÇUK NEDEN ÇIKAR? UÇUK NASIL BULAŞIR?

Genellikle gençlerimizin baş düşmanı olan uçuk, acı ve ağrı ile fark edilmektedir. Dudak ve ağız etrafında kaşıntıyla kendini belli etmeye başlar. Zamanla kabarmaya başlar ve içi sıvı dolu bir kabarcık haline gelir. Bu kabarcık patladığında yaraya dönüşür ve daha fazla acıya sebep olur. Acı ve ağrının yanı sıra görünüm bakımından da sizi rahatsız edebilir. Konuşurken, yemek yerken hatta gülerken bile zorlandığınızı fark edecek ve bu hareketler size birer zulüm gibi gelecektir. Uçuk, çıktığı yere göre en az on gün iyileşme aşamasına geçecektir. 
Sık sık tekrarlayan bu sivilce gibi ama sivilcenin atası olan kabarcık baş düşmanınız haline gelecektir. Virüsün neden olduğu ve devamlılığı olan bir mikroptur. Tıpta bu virüse verilen isim " Herpes Simpleks " olarak bilinmektedir. Genellikle uçuk, gribe yakalandığımızda yada stresse girdiğimiz de çıktığı için bizde bunun sebep olduğunu düşünürüz. Asıl temelinde yatan ise virüslerdir. Bir nebzede olsun gribin ve stresin etkisi olsa da temele bakıldığında mikroplar sebep olmaktadır. Ağız bölgesinde çıkar virüsün sebebi genellikle çocukken vücudumuza nüfuz eden uçuk virüsünden kaynaklanmaktadır. Bu virüsten tam anlamıyla kurtulmanın yolu yoktur, kalıcı olarak barındırdığımız virüslerden birisidir. Tabii ki bazı yöntemler ile çekeceğiniz acıları ve ağrıları azaltabilirsiniz. Uçuk bir kere çıktığında aralıklarla tekrarlaması olasılıktır. Kimi insanlarda yılda üç, dört kez görülen bu rahatsızlık kimilerinde ömrü boyunca sadece bir kez çıkmaktadır. Tabii ki hiç uçuk çıkmayan, virüsü aktif hale geçmemiş insanlarda bulunmaktadır.


Uçuk Virüsü Nasıl Bulaşır?

Cinsel ilişki yoluyla, tükürükle ve ortak kullanılan bardak, çatal bıçak gibi nesnelerin aracılığı ile de bulaşabilmektedir. Virüs genellikle çocukken yetişkinlerin sevgi gösterileri sırasında bulaşmaktadır. Bu sevgi gösterileri yetişkin biri haline geldiğiniz de acısıyla çıkmaktadır. 

Neden Uçuk Çıkar?

- Şeker hastalığı. (Ağır)
- Regl döneminde.
- Ameliyatlı bir vaziyetteyken.
- Alkol tüketimi. (Aşırı)
- Ateşli hastalık.
- Halsizlik, yorgunluk.
- Beslenmede bozukluk.
- Kansızlık.
- Sinir, stres.
- Enfeksiyonlu hastalık.
- Uykusuzluk, uyku problemleri.

Uçuk Engellemek

- Uçuk görülen kişilerle öpüşmemek.
- Kişisel eşyaları ortak kullanmayın. (Traş bıcağı, havlu vs.)
- Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık yıkamalısınız.
- Güneşlenmeden önce muhakkak güneş kremi kullanınız.
- Konu ne olursa olsun stresten uzak durmalısınız.
- Cinsel ilişkide korunmayı unutmayın.

Yorumlar