ACABA HAMİLEMİYİM? HAMİLE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Hamile kalan kişinin en önemli habercisi adet gecikmeleridir. Bazı erken belirtiler ile adet gecikmesinden önce hamile olduğuna dair işaretler de verebilmektedir. Kadından kadına
veya hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterebilmektedir.

Bazı kadınlar da gebeliğin geç dönemlerine kadar bir belirti almayabilir. Yaşadığı belirtileri adet dönemi öncesindeki belirtiler ile karıştırabilir. Dolayısı ile belirtiler sizde olmasa bile bu hamile olmadığınız anlamına gelmemektedir.
ACABA HAMİLEMİYİM? HAMİLE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

HAMİLELİK (GEBELİK) BELİRTİLERİ NELERDİR?

●    Yorgunluk

Hamile olan kişinin vücudunda iş yükü artmakla beraber metabolizma, hem bebeğin gelişebilmesi hemde sizin için daha fazla hızlanmaktadır. Bu durumda normal bir günden daha halsiz ve yorgun hissetmeniz normaldir. Ayrıca hamilelik dönemlerinde progesteron adı verilen hormon daha fazla salgılandığından hormon yatıştırıcı etkisi nedeni ile yorgunluğu bir hayli arttırır. Halsizlik, yorgunluk ve erkenden uyuma ihtiyacı veya çok uyumak istemek hamileliğin yaygın belirtileri arasındadır.

●    Memelerde Büyüme

Hamileliğin erken dönemlerinde vücudun belli bölgelerinde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Memelerde büyüme, hassasiyet yada hafif ağrılar meydana gelebilmektedir. Hamile kalan bazı kişiler de göğüs uçlarında renk değişiklikleri de olabilmektedir.

●    Mide Bulantısı
Çoğu kadının ilk belirtisi mide bulantısıdır. Hormonlardaki seviyeler değiştiğinden sabah bulantıları da artmaktadır. Bazı kişilerde kokulara karşı aşırı hassasiyet oluşabilmektedir.

●    İştah Açılımı

İştahın artması da erken belirtilerin arasına girmektedir. Sürekli aç olduğunuzu hissettiğiniz vakit veya bazı yiyecekleri canınız isteyebilir. En ilginç durum da önceden sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerden tiksinebilmektedir.

●    Sıkça İdrara Çıkma

Hamileliğin oluşumunda bir hafta sonra daha sık tuvalete çıkarsınız. Geceleri daha sık tuvalete kalkarsınız. Bazı kişiler de kabızlık da görülebilmektedir.

●    Baş Dönmeleri

Hamilelikte kan damarları genişlemesi ile tansiyon düşüklüğü yaşanabilmektedir. Uzun süre ayakta durmanızla veya bir süre oturduktan sonra aniden ayağa kalktığınızda baş dönmesi olabilir.

●    Ruh Halinde Oluşan Değişiklikler

Vücutta oluşan hormonal değişimlerden dolayı ruh halinde değişiklikler oluşabilmektedir. Daha kolay sinirlenir, kendinizi daha stresli hissedebilirsiniz. Bir an güldüğünüz vakit kendinizi ağlıyorken bulabilirsiniz.

●    Hafif Kanama

Bazı kadınlar da hafif vajinal kanamalar meydana gelebilmektedir. Döllenmeden 10 ile 14 gün sonra oluşan ve kısa süren bu kanamalar en erken belirtilerden bir tanesidir. Döllenmiş yumurtanın rahin duvarına çarpması ile oluşmaktadır.

Yorumlar