AYRAN KAÇ KALORİ?

Vücudun kaybetmiş olduğu su ve mineralleri yeniden kazanmaya yardımcı olan ayran, günlük yaşantımızın şüphesiz vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor. Yaz, kış sürekli olarak tüketilen ayranın sağlıklı bir yaşamın gizli anahtarı olduğu da bir gerçektir. Fakat diyet konusuna hassasiyetle yaklaşan bayanlar içinde en büyük konuların başında ayran kaç kalori olduğu geliyor. Bir bardak ayranın kaç kaloriye denk düştüğü bay ve bayanların merak etmiş olduğu konuların başında yer alıyor. Bir kutu yani bir bardak şeklinde tüketeceğiniz ayranın kalorisi 95’Dir. Bardak sayısını arttırdıktan sonra kalori alımı da değişkenlik gösterecektir.
AYRAN KAÇ KALORİ?
Fakat kalori konusunda araştırma içerisine giren vatandaşların da dikkat etmeleri gereken diğer bir önemli konu ise evde yapım ile dışarıdan alınan ayranlar arasında ki kalorinin esneklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Hazır satılan ayranları kalorisi daha yüksek olduğu için dışarıda ki ayranları tercih etmemeniz gerektiğini söylemek isteriz.


Ayran Kalorisi ve Sağlıklı Yaşama Etkisi

Çok yüksek kaloriye sahip olmadığından dolayı genellikle diyet yapan kişilerin diyet listesi içerisinde ayranı görebilirsiniz. Tabi ki her şey de olduğu gibi ayranı da çok fazla abartmamanız gerekir. Haftada en azından 2-3 defa ayran tüketimi vücudun istediği mineral takviyesinin gerçekleşmesi açısından da son derece önemlidir. Ayran Kalori hesaplaması içinde bu konuda size yardımcı olan güvenilir sağlık portallarını ziyaret ederek net bir bilgiye de erişebilmeniz son derece kolay olacaktır. Sağlık açısından vücuda son derece fayda sağlayan ayranın ayrıca diyet listesinden de hiçbir şekilde eksik edilmemesi gerekiyor.

Dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri olarak karşımıza çıkan ayran ortalama bakıldığında 200 ml’dir. Tam yağlı bir ayran ise yaklaşık olarak 72 kaloriye denk düşmektedir. 300 ml büyük bir boy ayranı tükettiğiniz de ise tam tamına 115 kalori almış olacaksınız. Bu yüzden ayran tüketimi sırasında da kontrollü olmanız ve hesaplamalarınızı yapmanız sağlığınızı kontrol altında tutabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Günlük tüketmeniz gereken ayran miktarını da abartmamanız gerekir. Özellikle yağlı ayran sevenlerin daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü yağlı ayranda kalori miktarı daha fazladır.

Yorumlar