BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER

Soğukların gelmesi ile kış mevsiminde soğuk algınlığı ve grip, üst solunum yolu hastalıkları kişilerde de artmaktadır. Toplu alanlarda uzun süre kalındığı vakit enfeksiyonların bulaşıcı özelliği bir türlü önlenememektedir. Fakat vücudumuzda enfeksiyona yol açan virüs, mantar ve parazit gibi mikroorganizmalar varsa ve zarar veriyorsa etkilerine karşı koruyacak bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri yemeliyiz.
BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER

Bağışıklık güçlendirici yiyecekler

Portakal

C ve A vitamini vücutta hücreleri koruyucu özelliklere sahiptir. Antioksidan vitaminler arasında yer almaktadır. Portakalın içerisinde bulunan C ve A vitaminleri ile kışın bağışıklık sistemine destek veren en önemli besinlerden birisidir. Kan şekerini hızlı yükseltmek gibi olumsuz bir etki de oluşturmamaktadır. Reflü probleminiz bulunmuyor ise 2 adet portakal rahatlıkla yiyebilirsiniz. Fakat portakal suyu değil de kendisini yemeye özen göstermelisiniz. Hem lif, hem  de şeker alımı açısından sağlıklı bir tercih olacaktır.

Ispanak

Ispanağın içerisinde A ve C vitamini ile güçlü anitoksidan bulunmaktadır. Vitaminler sayesinde hücreler korunur ve bağışıklık sisteminin zayıflamasını önlemektedir. Özellikle C vitamini, A vitaminin kullanımını arttırmaktadır. Güçlü bir bağışıklık sisteminde hafta da 2 kez ıspanak yenilmesi gerekmektedir.

Balık

Balık, hem protein hem de selenyum ve çinko kaynağını içerisinde barındırmaktadır. Selenyum özelliği ile hücre yaşlanmasını önlemektedir ve kalp sağlığını da korumaktadır. Çinko da hücrelerin korunmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Balık ayrıca vücudun üretemediği ve bu neden ile mutlaka besinlerle alınması gereken omega 3 açısından oldukça zengin bir besin maddesidir. Hastalık yapan bileşikler vücuttan atılmasıyla omega 3 burada büyük bir görev üstlenmektedir.

Maydanoz

Maydanoz askorbit asit olarak bilinir ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan C vitamini açısından zengin bir besin maddesidir. C vitamini vücudun bazı toksik öğelerinin etkisini azaltmaktadır. Bu durumda yara iyileşmelerine de etki sağlar. Maydanoz ödemin vücuttan atılması etkisi ile olmaktadır. İster maydanoz suyu ile ister salatalar da veya sabah kahvaltılarında bağışıklık sisteminin güçlenmesi için sofradan eksik edilmemelidir. Ayrıca maydanozun bir diğer etkisi de zayıflama da çok büyük etkisi bulunmaktadır. Sağlık açısından çok faydalı bir besindir.

Yorumlar