BEL TUTULMASI NASIL GEÇER?

Tıp dilin de miyaliji olarak adlandırılan bel tutulması bizlere zor anlar yaşatır. Halk için de yel girmesi olarak da adlandırılan bel tutulması, adelelerin kasılması sebebiyle ortaya çıkar.
Bel tutulması, belinizde ki kaslara bir an da ağır bir yük yüklemenizden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bel tutulmasına sebep olan faktörlerden biri de halk dilin de ki karşılığı olan yel girmesi olayıdır. Beliniz rüzgara maruz kaldığında da kaslarınız kasılır ve bu durum da sizlere ağrı veren bel tutulmasına sebep olur. Ayrıca yatağınız da nasıl yattığınız da bel tutulması için bir etkendir. Yatış pozisyonunuza da dikkat etmeniz bel tutulması riskini azaltacaktır.
BEL TUTULMASI NASIL GEÇER

Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel tutulması kaslarınızın kasılması sonucu meydana geldiği için ani hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Birçoğunuzun bildiği üzere, bele uygulanan sıcak uygulamalar vardır. Oldukça etkili olan sıcak uygulamalar;bele tutulan sıcak su torbası,sıcak havlu sarmak bel tutulmanızı geçirecektir.
Beliniz tutulduğu zaman yatağınızın yumuşak olmasından kaçınınız. Yumuşak yataklar belinizi düzgün halde tutmayacağı için sert yataklar bel ağrınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak bir uygulamadır. Ayrıca gece yatarken belinize binen yükü hafifletmeniz gereklidir. Belinize binen yükü hafifletmek için yatarken dizlerinizi kendinize doğru çekmeniz gerekmektedir. Yatağınız da yüz üstü yatan bir bireyseniz ve bel tutulmasıyla karşı karşıya geliyorsanız yatış pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekir. Yüz üstü yatarken omurganız zorlanır. Bu zorlama belinizi kastığı için bel ağrılarına sebep olur, bu durum gelmemek için sırt üstü yatmayı tercih ediniz.


Akapunktur İle Bel Tutulması Tedavisi

Akupunktur yöntemi bel tutulmalarına çok faydalı olan ve bel tutulmanızın bir an önce geçmesine yararı olan bir tedavi yöntemidir. Belinize, eczaneler de satılan kas gevşetici kremlerden alarak, ağrı duyduğunuz noktalara periyodik olarak uygularsanız faydasını göreceksiniz.

Birçok rahatsızlığın daha da kötüye gitmesine sebep olan stres faktöründen uzak durunuz. Aşırı stres altında bel tutulmanızdan kurtulma süreciniz artacaktır. Bu alternatif yöntemleri uyguladıysanız eğer ve hala belinizde ki ağrılarınız devam ediyorsa ve değişme yoksa çeşitli hastalıklardan(bel fıtığı gibi…) dolayı kaynaklı olan bir ağrı olabilir.Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bel ağrılarınız bi kaç için de geçmediyse doktorunuza başvurunuz. 

Yorumlar