CİLT SAĞLIĞI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Bayan veya erkeklerin çoğunda cildimizin hep genç ve güzel görünümlü kalmasını istiyoruz. Zamanla oluşan lekeler, sivilceler ve yaş ilerledikçe artan kırışıklıklar ve sarkmaların önüne geçemeyişimiz zaman içerisinde can sıkıcı noktalar haline gelmektedir. Fakat bunların az da olsa önüne geçebilme fırsatımız da bulunmaktadır.

Sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmak için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Kozmetik içerikli olan ürünler de kullanırken dikkat edeceğimiz yerleri iyi bilmeliyiz.
CİLT SAĞLIĞI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
Yaz aylarında cildimizi güneş ışınlarından korumamız gerekmektedir. Bundan dolayıda çoğu zaman güneş kremi kullanırız. Fakat her krem de kullanılmamalıdır. UVA ve UVB ışınlarından korunabilmek için titanyum dioksit ve çinko oksit içerikli olan güneş koruyucu kremleri tercih etmelisiniz. güneş yaşlandırıcı etkisinden korunabilmek adına kremleri düzgün bir şekilde kullanmalısınız. Dışarıya çıktığınız zamanlar da 2-3 saatte bir güneş kreminizi tazeleyin.

Sigaranın etkisi cildimizde çok büyüktür. Sigara içen kişiler cildin oksijen alımını azaltmaktadır.
Bu durumda cilt daha çabuk kuruma eğilimine giriyor ve yaşlanmayı hızlandırıyor. Araştırmalar da çıkan sonuçlar ise 10 seneden fazla sigara kullanan kişiler yaşıtlarından 2.5 yaş daha yaşlı göstermektedir. Sigarayı bırakmanız sağlık açısından önemlidir.

Cilt bakımı tabii ki de çenede bitmemektedir. Boyun ve dekolte kısmı da yüz kadar hassasdır.
Bu durum da güneş ve dış etkilerden etkilenmektedir. Kırışık ve yaşlı görünen bir boyun yüzünüzün altında kendini kötü bir görünüm olacak gösterecektir. Bakımlı boyun için uygulanan maskeler veya güneş kremleri kullanabilirsiniz.

Alacağınız veya aldığınız ürünlerin içeriklerini okumadan yada uzmanlara danışmadan kullanmayınız. Ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra kullanıma dikkat ediniz.

Gözlerinizin etrafındaki deri vücutta bulunan en ince ve en hassas bölgelerden biridir. Gözlerinizi sertçe ve uzun süre ovuşturmaktan vazgeçmelisiniz.

Sivilceniz bulunuyorsa onları sıkmaktan artık vazgeçin. Sivilceleri sıkmak enfeksiyona ve çirkin yara izleri bırakmaktadır. İyileşme süresini de fazlası ile uzatmaktadır. Bundan dolayı sıkmayı bırakın ve ellerinizi sivilcelerden uzak tutmalısınız.

Telefonunuzun temizliği de önemlidir. Sürekli sivilce çıkan suratta telefondan kaynaklanma olasılığı yüksektir. Kirli olan bir telefon sürtünme yolu ile irritasyon yapabilir ve bu durumda sivilceler çıkarabilir. Telefonunuzu ara sıra alkol ile temizlemelisiniz.

Yorumlar