DİYET YAPMADAN ÖNCE DİYETLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Beslenme, insanın günlük faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli enerjiyi alması gereken günlük bir ihtiyaçtır. Fakat günümüzde hazır yiyeceklerden uzak durmak zor olacağından hep kilo aldırıcı yiyeceklere yönelmekteyiz. Kilo aldıran yiyeceklerden uzak durabilmek için etkili diyetler yapmak gerekmektedir. Fakat bünye kişiden kişiye değişim gösterebildiğinden bu süreç biraz daha zorlayıcıdır.

Dünya da birden fazla diyet türü bulunmaktadır. Diyetler, oluşturulan diyetler uzmanlar tarafından hazırlanabilmektedir. Örnek olarak protein ağırlı veya sebzeye ağırlık verilen bir diyette sadece karbonhidrat içerikli olabilmektedirler. Gün içerisindeki hareketler, harcayacağınız kaloriye göre değişiklik gösterebilmektedir.
DİYET YAPMADAN ÖNCE DİYETLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Diyetler ve Pişirme Yöntemleri

Diyetlerin aralarında kendinize uygununu seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi pişirme yöntemidir. Yağlı yiyeceklerin kalorisinin fazla olduğunun farkındasınızdır bu yüzden diyet içerisinde olan yiyeceklerin yağda pişirilmemesi gereklidir.

Su buharı ile pişirmek ağır bir karbonhidrat bile olsa az kalorili hale getirecektir. Haşlama yönteminde ise fazla yağ kullanmadan pişirmeniz yiyecekleri daha sağlıklı yapar ve daha az kalori almanıza neden olur. Özellikle etleri pişirirken ızgara yöntemi tercih edilmelidir. Diyet listelerinde et verildiğinde genel olarak ızgara et verilir. Hem kendinizi yağdan arındıracaksınız hemde vücudunuz sağlıklı beslenmiş olacaktır.

Diyetler için fazla kalorili yiyecekler de bu yöntemler ile kalorilerini düşürebilirsiniz. Az kalorili yiyecekleri ise kızartma yöntemiyle yağda kızartıldığı takdir de az kalorili olan bir yiyeceği çok fazla kalorili yapabilirsiniz. Bu yönden artık hayatınızdan yağlı, kızartma yiyeceklerini çıkartmalısınız.

Diyetlerin Hazırlanışı

Diyetlerin hepsi aynı amaç için oluşturulmaktadır. Bir çok kişi diyeti zayıflamak için yapmaktadır. Kimisi de vücudunu yağlardan uzak tutma adına yapabilmektedir. Diyetler hazırlanırken günlük harcanan kalori miktarı ele alınır. Günlük harcanan kalori miktarına uygun olarak bir program hazırlanır. Kişiden kişiye değişiklik göstermesine rağmen bir kişi ortalama 2000 kalori almalıdır. 2000 kaloriyi gün içerisindeki yiyeceklerle gruplandırmak gerekmektedir. 2000 kalori alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sabah ve öğlen öğünleri olmalıdır. En çok hareket halinde olduğunuzdan aldığınız kaloriyi vermek daha kolay olacaktır. Bu yüzden de akşam yemeklerini hafif yemekler ile hazırlamalsınız.

Yorumlar