GÖĞÜS KANSERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Meme kanserinde bayanlar erken tanı çok önemlidir. Kişinin kendi kendini muayene etmesi yeterli bir yöntem değildir. Bu durumlarda boş boşuna kendilerini telaşlandırmaktadır. Kadın kanserleri aralarında görülen en yayını meme kanseridir. Kadın kanserlerinin %24’ü ve kanserden ölümler %14’ünü oluşturmaktadır. Meme kanseri ile ilgili araştırmalar fazlası ile yapılmaktadır.

Meme Kanserinden Nasıl Uzak Durulur?

Kansere karşı şuanlık özel bir formül bulunmasa da sağlıklı yaşamanız ile kansere yakalanma riskini daha çok düşürmüş olursunuz. Sağlıklı yaşam ile ilk olarak beslenmenize, düzenli egzersizler yapmaya, eğer fazla kilonuz varsa onlardan kurtulmaya ve en önemlisi de sigara içmemelisiniz. Kanser riskini azaltabilmek için sağlıklı bir yaşam elde etmelisiniz.
GÖĞÜS KANSERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Bayanların kendi kendilerine yaptıklar meme muayenesi endişe yaratmaktadır. Kişi, kendi bakımını yapmak yerine düzenli olarak doktora muayene yaptırılmalıdır. 45 yaşından sonra yılda bir kez mutlaka doktora görünülmelidir.

Meme Kanserinin Belirtileri

Meme içerisinde veya koltuk altlarında kitle hissi
Meme dokularında kalınlaşma
Meme boyutlarında ve şeklinde değişiklikler
Meme derisinde yada ucunda şişlik
Meme ucunda pullu veya kızarık bir görünüm
Meme derisinde portakal kabuğu gibi görüntü
Kanla meme başı

Saydıklarımız arasında her hangi bir belirti olmayabilir. Bunun için doğru tanı konulabilmesi doktora gidilmelidir. Meme kanseri genetik olabilmektedir. Aile içerisinde varsa eğer kontrolleriniz düzgün yapılmalıdır.


Meme Kanserlerinde Ameliyat Tedavisi

Hastalığın meme de sınırlı olduğu bölgeler bulunmaktadır. Bu durumda ilk tedavi cerrahi direk yapılır.

Tüm Memenin Alınması

Meme koruyucu yapılamayan hastalar meme dokusunun tamamı alınmaktadır. Meme alındıktan sonra eğer kişi isterse plastik cerrahi ile ameliyat sırasında veya daha sonra meme yapılabilmektedir. Uygun şartlar ile mastektomi yapıldığında yaşam sürecini etkilememektedir.

Kemoterapi Ne Zaman Uygulanıyor?

Genel olarak cerrahi sonrasında önce kemoterapi uygulanmaktadır. 3-4 hafta içerisinde radyoterapi başlamaktadır. Kemoterapi uygulanmadığı durumlarda radyoterapi cerrahiden sonra 3-4 hafta içerisine uygulanmaya başlamaktadır.

Kemoterapi Ne zamanlar da Uygulanmaz?

Bölgeye daha önce radyoterapi uygulanmış ise, Skleroderma, vaskulit gibi radyoterapiye aşırı duyarlılaştıran bir hastalık var ise, hamileyken radyoterapi uygulanmamaktadır.

Bayanların belirli aralıklar ile mutlaka göğüslerini kontrol ettirmeli göğüs kanseri oluşmadan gerekli tedbirlerin alınması ya da erken teşhis'in çok önemli olduğunu unutmayalım.

Yorumlar