KADINLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Güçlü kemiklere sahip olabilmek için 35 yaşından sonra 1000 mg. kalsiyum alınması gerektiğini beslenme ve diyet uzmanları, bu ihtiyacın süt, balık, koyu yapraklı sebzelerin dışında oranları yüksek sulardan alınabileceğini belirtmişlerdir.

Kalsiyumdan zengin doğal mineraller su içmenin, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak adına yardımcı olabileceklerini belirtmişlerdir.

Kadınlarda sık görülen hastalıklar

Kalsiyum ihtiyacının arttığı dönemlerinde, ergenlik, hamilelik ve menopoz olarak sıralayan bir çok uzman doktor, bu dönemi yaşayan kişiler kalsiyum oranı yüksek su içmeye daha çok özen gösterilmesini de istemektedirler.
KADINLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN HASTALIKLAR
Kemik erimesinin en yoğun olduğu menopoz dönemleri bir yandan ateş basması, diğer yandan uyku bozuklukları ile ortaya çıkabilmektedir. Östrojen eksikliğine bağlı kalarak idrar yaparken zorlanma, yanma, cinsel isteksizlik, kaşıntı cinsel ilişkiler de zorlanma ve ağrı görülebilmektedir.

Östrojen eksikliğine bağlı bir şekilde menopoza giren bayanlar da kalp krizi geçirme riski 5 kat daha fazla arttığı bilinmektedir. Bu durum da östrojen eksikliği kolesterol, lip proteinler, düşük ve yüksek dansiteli lipo proteinler de denge bozulmasına bağlanabilmektedir.

Bir bayanın ortalama menopoza girme yaşı 49 olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ortalama menopoza girme yaş ise 47, ABD’de 51 yaştır. Menopozun sonuçlarında ortaya çıkan osteoporoz ise kişiyi artan kırık riskine maruz bırakır ve düzeyde kemik kütlelerinde azalma ve kemik mikro yapılarında bozulma ile ortaya çıkan bir iskelet bozukluğudur. Kemik gücü, kemik yoğunluğu ve kemik kalite bileşimini yansıtmaktadır.

Osteoporozdan Korunma

●    Düzenli beslenmelisiniz. Kalsiyumdan zengin besinler tüketilmelidir. Özellikle kalsiyum oranı yüksek sulu besinler tüketilmelidir.
●    Güneş ışığından faydalanılmalıdır.
●    Sigara içilmemeli.
●    Alkol ve kahve tüketimi azalmalı.
●    Egzersiz yapılmalı ve aktif bir yaşama ihtiyaç duyulur.

Osteoporoz Kimlerde Görülür?

Osteoporoz, kadınlarda daha sık görülmektedir. 20-25 yaşlarına kadar kişinin kemikleri, gıdalarla alınan kalsiyumdan depolamaktadır. 30’lu yaşlarda kemikler en yüksek kütleye ulaşmaktadır. 40’lı yaşlardan sonra kemik kütlesi yavaş bir şekilde azalmaya başlar. Kadınlarda özellikle menopozdan sonra kemik kaybı daha çok artmaktadır. 65 yaş üzerinde osteoprpz kadınlar da ve erkeklerde eşit oranda görülebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken ve kişi için hayati söz konusu olabilecektir.

Yorumlar